Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
Saman bollaştı, fiyat düştü. Besicilerin yüzü güldü
a aa
Tarih : 23 Aralık 2013 19:53

Saman bollaştı, fiyat düştü. Besicilerin yüzü güldü

Siverek'te saman bollaşınca fiyatlar düştü. Hayvancılık yapanlar için altın değerinde olan saman bol ve ucuz olması çiftçilerin yüzünü güldürdü.
Saman bollaştı, fiyat düştü. Besicilerin yüzü güldü
reklam

Siverek’te saman bollaşınca fiyatlar düştü. Hayvancılık yapanlar için altın değerinde olan saman bol ve ucuz olması çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Geçen yıl hayvancılık yapanlar için adeta altın değerinde olan samanın bu yıl bol olması besicilerin ve çiftçilerin yüzünü güldürdü. Geçen yıl doğu ve güneydoğu illerinde saman sıkıntısının yaşanması fiyatları ikiye üçe katlamasına sebep olurken, bu yıl ise saman fiyatı geçen yılın fiyatlarına göre yüzde 40-50 oranında düştü.

Geçen sene kırmızı saman fiyatının 1 TL, beyaz saman fiyatının ise 50 kuruşu bulması çiftçileri zor durumda bırakmıştı. Siverek’te saman alım-satımı yapan Hanefi Yılmaz, bu yıl sap bolluğundan dolayı saman fiyatlarının düştüğünü belirterek: “Saman geçen yıl altın değerinde idi. Fiyatlar 1 TL’yi gördü. Bu çok sık yaşanan bir durum olmasa da hayvancılık yapan çiftçi ve köylüyü bir hayli zor durumda bıraktı. Bu yıl ise saman bolluğu var. Geçen yıl samanı depolayanlar, bu senede yükseleceğini düşünerek satmadılar. Yıl bereketli olunca, saman bolluğu yaşandı. Depolardaki samanlar da piyasaya girince fiyatlar %50 oranında düştü. Geçen sene 1 liradan alıcu bulan kırmızı saman bu sene 40 kuruşa kadar düştü. Beyaz saman ise 25-30 kuruşa satılıyor” dedi.

Geçimini hayvancılık yaparak sağladığını belirten Sefer Gelen ise, saman fiyatlarının düştüğünü ancak hayvanların para etmediğinden yakındı.

Gelen yaptığı açıklamada, “Köylünün malı ve ürünü hiç para etmiyor. Ürünlerimiz sürekli düşüyor, hayvan yemi yükseliyor, tarlaya attığın gübre yükseliyor, mazota her gün zam geliyor. Fakat çiftçinin ürününe ise bir şey yok. Buğday için fiyat açıklanıyor, fakat ürünlerimiz en düşük fiyattan yemlik fiyatına satılıyor. Saman fiyatının düşmesi önemli değil, tarım ve hayvancılıkta diğer girdilerin düşmesi lazım” dedi.

Hayvan tüccarları küçükbaş hayvan fiyatlarında geçen seneye oranla artış olduğunu söyledi. Geçen yıl orta halli bir koyun fiyatının 400 TL civarında olduğu, bu yıl ise bu fiyatın artarak 550-600 TL’ye çıktığı belirtildi.

saman-bollasti-fiyat-dustu (1) saman-bollasti-fiyat-dustu (4) saman-bollasti-fiyat-dustu saman-bollasti-fiyat-dustu (3) saman-bollasti-fiyat-dustu (2)

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

  • Siverek’te ‘organik köy’ projesi çalışmaları başladı

   Siverek’te ‘organik köy...

   Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi" çerçevesinde Siverek ilçesinde 'organik köy projesi' hayata geçiriliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,...

  • Siverekli Bakkallardan Faizsiz Kredi Talebi

   Siverekli Bakkallardan Faizsiz Kredi Talebi

   Siverek Gıda Maddeleri Odası Başkanlığı Başbakan Ahmet Davutoğlu’un   ‘Tükenmekte Olan Mesleklere Faizsiz Kredi Verilecek’ açıklaması esnaflarda umut oluşturduğu hatırlatılarak mahalle aralarında kalmış...

  • Şanlıurfa’dan Getirilen Develere Alıcı Bulunamadı

   Şanlıurfa’dan Getirilen Develere Alıcı...

   Bir zamanlar Siverek ilçesinde taşımacılıkta kullanılan büyük şölenlerde kurban edilen develer bölgede artık bulunmadığı ve ne taşımacılıkta nede büyük şölenlerde kullanılmadığı için ilçede artık kimse...

  • Tarım Fuarı Açılıyor

   Tarım Fuarı Açılıyor

   Şanlıurfa’da bugüne kadar düzenlenen en büyük ve en kapsamlı Tarım Fuarı açılıyor. Saat 14.00’de yapılacak törenle resmi açılışı yapılacak olan fuar Pazar gününe kadar her gün 11.00-21.00 saatleri arasında...

  • Fındık fiyatı rekor kırdı

   Fındık fiyatı rekor kırdı

   En son 2004 yılında yaşanan don afetinin ardından en fazla 8 liraya kadar yükselen fındık fiyatı, geçen mart ayının sonunda yaşanan zirai donun ardından serbest piyasada 8 lira 60 kuruşa kadar...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.