Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
Silahsızlanma Çağrısının Dünya Kamuoyundaki Yankıları
a aa
Tarih : 02 Mart 2015 10:35

Silahsızlanma Çağrısının Dünya Kamuoyundaki Yankıları

Dünyanın önde gelen gazete, televizyon ve internet medyaları çağrının önemini ve tarihi bir role sahip olduğunu ön plana çıkardı.
Silahsızlanma Çağrısının Dünya Kamuoyundaki Yankıları
reklam
Reklam AlanıReklam Alanı

PKK’ya silah bırakma amacıyla olağanüstü kongre çağrısına yer veren dünyanın önde gelen gazete, televizyon ve internet medyaları çağrının önemini ve tarihi bir role sahip olduğunu ön plana çıkardı.

Abdullah Öcalan tarafından, PKK’ya silah bırakma konusunu tartışmak için Olağanüstü Kongre çağrısı, dünyanın birçok ülkesinde televizyon, gazete ve medya kuruluşlarında önemli yer buldu. Medya kuruluşlarının birçoğunda 30 yıllık savaşı sonlandırmaya yönelik tarihi ve önemli bir adım olarak değerlendirilen kararın Erdoğan tarafından temkinli bir memnuniyet içinde karşılanıldığına vurguda bulunuldu.

Washington Post: Tarihi Bir Karar

“Hapisteki Kürt Lider PKK’ye silahları bırakma çağrısı yaptı” manşetiyle haberi okurlarına duyuran Washington Post, Öcalan’ın PKK’ye silahlı mücadelesini noktalamak için ilkbaharda olağanüstü kongre düzenleyerek “tarihi bir karar” almaları çağrısında bulunduğunu yazdı.

PKK’nin Kandil’de bulunan komuta kademesinin Öcalan’ın çağrılarını önemsediğine değinilen haberde Öcalan’ın “Kongre çağrısını silahlı mücadelenin demokratik siyaset ile yer değiştirilmesi için bir niyet beyanı,” olarak nitelediğine yer verildi.

New York Times: 30 yıllık direniş sona eriyor

New York Times, haberi Türkiye’deki Kürt isyancı lider silahsızlanma kongresi çağrısında bulundu başlığıyla okurlarına duyurdu ve hapishanede bulunan Kürt militan lideri Abdullah Öcalan’ın taraftarlarına, Türkiye’deki 30 yıllık direniş yolculuğunu sona erdirebilecek çok önemli bir adım atarak silahlarını bırakmaları çağrısında bulundu diye yazdı.

BBC: Talepler kabul edildi

İngiliz yayın kurumu BBC, “Hapiste bulunan Türkiye’deki Kürt isyanının lideri Abdullah Öcalan’ın 30 yıllık silahlı mücadeleye son verme çağrısında bulunduğunu” bildirdi.

Televizyondan Kürt milletvekili Sırrı Süreyya Önder tarafından okunan çağrısında Öcalan’ın, “Demokratik bir çözüme ulaşmak için tarihi bir karar alınmasını” istediği belirtildi. Öcalan’ın ayrıca silah bırakmak için bahar aylarında kongre çağrısı yaptığı bildirildi.

Öcalan’ın 2013 yılında ateşkes ilan ettiğini anımsatan BBC, “Öcalan’ın çağrısının haziran ayında yapılacak genel seçimden önce kritik bir döneme denk geldiğine” dikkati çekti.

Haberde ayrıca BBC’den Güney Yıldız’ın yorumlarına yer verildi. Yıldız, atılan adımın önemine dikkati çekerek “Grup, kararlı bir şekilde silahlı kampanyaya son verme kararı vermiş gibi görünüyor. Öcalan daha önce yaptığı açıklamada, hükümet resmi müzakerelere başlamadıkça ve barışçıl çözüm için somut adımları konuşmadıkça böyle bir açıklama yapmayacağını duyurmuştu. Öcalan’ın açıklaması üst düzey Türk hükümeti yetkililerinin yanında okundu. Bu da hükümetin, Öcalan’ın taleplerini kabul ettiği anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Reuters:

Türkiye’deki Kürt İsyancı lider silahsızlanma kongresi çağrısında bulundu başlığını kullanarak haberi okuyucularına duyuran Reuters Abdullah Öcalan’ın cezaevinden silahsızlanma çağrısında bulunduğunu, Erdoğan’ın bu çağrıyı temkinli bir memnuniyetle karşıladığını ve silahsızlanma kongresi için henüz hiçbir tarihin verilmediğine verildi.

Süddeutsche Zeitung:

Almanya’nın Süddeutsche Zeitung gazetesinin internet sitesinde, “Öcalan Türkiye’ye karşı silahsızlanma çağrısı yaptı” başlığıyla duyurulan haberde, Öcalan’ın bir mektupla Türk hükümetine karşı silahlı mücadeleye son verme çağrısında bulunduğu ifade edildi.

Çağrıyla “stratejik ve tarihi bir karar” alınarak silahlı mücadele yerine demokratik siyasete geçilmesinin istendiği belirtilen haberde, “30 yıldan beri Kürt isyancılar ile Türk hükümeti arasındaki çatışma sona erebilir” ifadesi kullanıldı.

Rheinische Post:

Rheinische Post gazetesi, “Öcalan PKK’dan silahlarını bırakmalarını istemiş” başlığıyla verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrıyı memnuniyetle karşıladığı ve bunun uygulamasının önemli olduğu vurgulandı.

Zeit:

“PKK taraftarları silahları bırakacaklar” başlığıyla haberi duyuran Zeit gazetesi, “Türkiye’de yıllardır süren çatışma son bulabilir” yorumunu yaptı. Haberde, Öcalan’ın bu çağrısıyla barış sürecini ilerlettiği de kaydedildi.

NOS Televizyonu:

Hollanda yayın kurumu NOS televizyonu, haberi, “PKK silahları bırakacak” başlığıyla verdi. Hükümeti temsilen bazı bakanların HDP heyetiyle görüştüğüne vurgu yapılan haberde, Öcalan’ın, PKK’ya yönelik silah bırakma çağrısı yaptığı belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın, “Silahların devre dışı kalması, Türkiye’nin demokratik gelişime hız katacaktır” değerlendirmesine de yer verilen haberde, çözüm sürecinin 2012 yılında başladığı vurgulandı.

ANP Ajansı:

ANP ajansı ise “PKK lideri Öcalan’ın hapishaneden taraftarlarına silah bırakmaları için toplanmaları çağrısı yaptığını” duyurdu. Öcalan’ın açıklamasının HDP’li bir milletvekili tarafından televizyondan okunduğuna işaret edilen haberde, PKK’nın silah bırakmasının 30 yıldır süren çatışma ortamını sonlandıracağına vurgu yapıldı.

Öcalan’ın, silah bırakmak amacıyla bahar aylarında kongre çağrısı yaptığına dikkati çekilen haberde, 1984 yılından bu yana süren çatışmalarda 40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

ORF:

Avusturya devlet televizyonu ORF, “Öcalan, PKK’yı silahsızlanmaya çağırdı” başlığını kullandığı haberinde, “Hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan’ın takipçilerini silahları bırakmaya çağırması, Türkiye’de on yıllardır süren Kürt isyanının sonlandırılması için yeni bir umut ortaya çıkardı” yorumunda bulundu.

Yaklaşık 30 yıldır devam eden çatışmanın ardından nihai barışa giden çözüm sürecine girildiği belirtilen haberde, “PKK’nın silahsızlandırılmasının stratejik ve tarihi bir karar” olacağı vurgulandı.

 

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Yemen’den Kabe’ye füze atıldığı iddiası

   Yemen’den Kabe’ye füze atı...

   Yemen'in Sada vilayetinden Suudi Arabistan'ın Mekke kentine füze atıldığı iddiası tepkilere neden oldu. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, "Husilerin Mekke-i Mükerreme yönünü hedef alan ve...

  • İsrail ordusundan Gazze’ye hava saldırısı!

   İsrail ordusundan Gazze’ye hava ...

   İsrail'den kalkan savaş uçaklarının, Gazze'ye hava saldırıları düzenlediği bildirilirken, 15 bombanın atıldığı kentte çevredeki çok sayıda binada hasar meydana geldiği belirtildi. İsrail'e ait savaş...

  • Saatler İleri Alınıyor

   Saatler İleri Alınıyor

   Yaz saati uygulaması nedeniyle saatler bu gece 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınacak. Saat değişikliği ile memurların mesai saatleri de değişecek. Bu gece saatler 03.00'te 1 saat ileri alınarak 04.00'e...

  • Altay tankı İsrail’e pahalıya mal oldu

   Altay tankı İsrail’e pahalıya ma...

   İsrail'in iç güvenliğine ilişkin analizler yayınlanan sitede, Mavi Marmara saldırısının İsrail'e pahalıya mal olduğu ifade edildi. İsrail'in kaybetmesinin asıl nedeninin Türkiye'nin kendi savunma sanayisini...

  • Mina’da facia: 220 hacı hayatını kaybetti

   Mina’da facia: 220 hacı hayatını...

   Suudi Arabistan Sivil Savunma Birimi, Mina'da yaşanan izdiham nedeniyle 220 kişinin hayatını kaybettiğini, 450 kişinin yaralandığını bildirdi. AFP'nin Suudi sivil savunma yetkililerine dayandırdığı habere...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.