Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Siverek Demokrasi Platformundan Operasyonlara Tepki
a aa
Tarih : 28 Temmuz 2015 18:15

Siverek Demokrasi Platformundan Operasyonlara Tepki

Siverek Demokrasi Platformu, Eğitim Sen Genel Merkezine yapılan baskın ve son günlerdeki olaylara ilişkin basın açıklamasında bulundu.
Siverek Demokrasi Platformundan Operasyonlara Tepki
reklam

Siverek Demokrasi Platformu, Eğitim Sen Genel Merkezine yapılan baskın ve son günlerdeki olaylara ilişkin basın açıklamasında bulundu. Aralarında bazı sendika, dernek ve siyasi parti temsilcilerinin yer aldığı Siverek Demokrasi Platformu, polis baskınları ve askeri harekatlara tepki gösterdi.

İlçenin Kanlıkuyu meydanında bir araya gelen platform bileşenleri, Eğitim Sen Genel Merkezine yapılan baskın ve son günlerdeki olaylara ilişkin basın açıklamasında bulundu. Sendika baskını ve sınır ötesi operasyonlar ile ülke genelinde gerçekleşen operasyonlardan kaygı duyduklarını belirten platform üyeleri, hükümeti eleştirdi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ilçe başkanı İbrahim Ayyıldız tarafından yapılan basın açıklamasında, ülkenin kaosa sürüklendiği öne sürüldü.

Ayyıldız, “7 Haziran seçimlerine girerken cumhurbaşkanına ‘seni başkan yaptırmayacağız’ dedik ve yaptırmadık. Geçtiğimiz günlerde müstafi başbakan HDP tercihini yapsın demişti. Yapmamızı istediği tercihi yaptık. Bildiriyoruz; ‘size savaş yaptırmayacağız’.

Türkiye Tayip Erdoğan’ın özel örgütünce yönetilen bir darbeyle karşı karşıyadır. Müstafi hükümet Erdoğan tarafından bir ‘ara rejim’ ve savaş kabinesine dönüştürülmüştür. 7 Haziran itibariyle halk tarafından görevden uzaklaştırılan Akp hükümeti yönetme ehliyetine dahi sahip değilken ülkeyi içerde ve dışarda savaşın eşiğine getirmiştir. Savaşa giden yol, bu özel örgütün düzenlediği, Adana, Mersin Diyarbakır, Ardahan ve en son olarak Suruç’taki katliamlarla açılmış, Erdoğan’ın başkanlık rejimi hayalleri önünde engel olarak gördüğü başta Kürt halkı olmak üzere yakın tarihimizin en büyük demokrasi, barış ve emek bloku hedef alınmıştır. İşid Suruç’ta yaptığı gibi demokrasi güçlerini hedef alarak katlederken Akp darbe yönetimi de işid ile ittifakını siyasi soykırım operasyonlarıyla sürdürmektedir. Akp hükümeti Suruç katliamından birinci derece sorumlu olduğu halde katliamı demokrasi güçlerine yönelik saldırıların gerekçesi haline getirmiş. Yüzlerce tutuklamayla devam eden operasyon ve infazlarla işide karşı aktif mücadele yürüten kesimler hedef alınmıştır.

Çözüm süreci 28 Şubatta Dolmabahçe mutabakatıyla yeni bir aşamaya girmişti. Hükümet ve İmralı Heyeti ortak açıklama yapmış, 10 madde üzerinde anlaştıklarını kamuoyuna açıklamışlardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamaya ilk tepkisi olumluydu. Yalnız aradan bir hafta geçince anketlerde Akp oylarının düştüğü HDP oylarında artış görülünce bunun üzerine Erdoğan Dolmabahçe mutabakatı yanlış, masa yok, Kürt sorunu yok demiştir. Hükümet ise İmralı Heyetiyle yaptığı ortak açıklamaya sahip çıkamamış daha sonra Erdoğan’ın söylemleri doğrultusunda hareket etmeye başlamıştır. Oysa Dolmabahçe mutabakatından sonra oluşacak izleme heyeti ve demokratikleşmeyle ilgili adımların atılmasıyla birlikte PKK kongre toplayarak Türkiye’de silahlı mücadeleyi sonlandırma noktasında karar alacaktı. Silah devreden çıkacaktı. Cumhurbaşkanı, başkanlık hesaplarına Türkiye barışını heba etmiştir. Bugünde Akp hükümetinin 13 yıldaki yolsuzluklarının hırsızlıklarının hesabının sorulmaması için Türkiye halkını savaşa sokarak. Halklarımıza onarılmaz bedeller ödetmek istiyor. Bu girdiği macerada kendi çocukları, sarayları, saltanatları zarar görmeyecek. Yoksul halkın çocukları canlarıyla bu bedeli ödeyecekler. Onlarda bayrak, vatan, şehit edebiyatıyla kendi pisliklerini örtmeye çalışacaklardır. HDP Eş genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş’ın ‘ saraylarımız, makamlarımız, koltuklarımız, bizim kaybetmekten korkacağımız çalıp çırptığımız ayakkabı kutularına doldurduğumuz milyarlarca dolarlarımız yok. Üryan geldik üryan gideceğiz. Ama ülkeyi adım adım iç savaşa ve bölgesel savaşa sürüklemenize izin vermeyeceğiz’. Söylemi savaş çığırtkanlarına en güzel yanıttır” dedi.

—Baskınları kınıyoruz!

Son bir haftada HDP ve DBP üyelerine ve eğitim-sen genel merkezine demokratik kuruluşlara ve basına yönelik operasyonları kınadıklarını belirten Ayyıldız, “Bu Türkiye halklarına barış ve huzur getirmeyecektir. Toplumu kutuplaştırıp onarılmaz yaralara neden olacaktır. Sarayın saltanatı için genç insanlarımızın, polisin, askerin, gerillanın, sivil vatandaşların, siyasi görüşü ne olursa olsun insanlarımızın ölümüne izin vermeyeceğiz. Tüm halkımızı savaşa karşı birleşip sesini yükseltmeye,  barışı savunmaya, zalime karşı dik durmaya çağırıyoruz. Siverek halkını savaşa karşı bu onurlu direnişte saf tutmaya çağırıyoruz. Savaşa karşı kararlı duruşumuz barışı ve huzuru getirecektir. Savaş vampirlerinden birlikte hesap soracağız.

Toplantı ve gösteri yasakları, basın ve sosyal medya üzerindeki sansür ve benzeri uygulamalar darbenin halkın muhalefetini önlemek üzere değil aldığı tedbirler arasındadır. Erdoğan ve özel örgütü, tek parti iktidarının sona ermesiyle yolsuzluk ve cinayetlerinin hesabını vermek zorunda olduklarının bilincindedirler. Sırf iktidarı sürdürmek ve pekiştirmek için sonunda kurtarıcı rolü oynamayı umdukları bir güvenlik krizini binlerce gencimizin yaşamları pahasına kasten yaratmaktadırlar. Kürt siyasal hareketine karşı açılan savaşın anlamı budur. Bu ara rejim kabinesinin saldırıları karşısında başta TBMM olmak üzere, siyasetin ve yaşamın her alanında geliştirilen darbe ve savaş politikalarına karşı barış ve demokrasi mücadelesini yükseltme kararlığındayız. Katliamların, savaşın ve soygunların sorumluların adil ve tarafsız bir yargı önüne çıkarılmasını sağlayacağız. Müstafi Başbakan Davutoğlu’nun yapmamızı istediği tercihi yaptığımızı bildiriyoruz: ‘size savaş yaptırmayacağız’. Bütün bu gelişmeler ışığında, ülkeyi savaş ve şiddet sarmalından çıkarmak için, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını sağlayarak, müzakereleri derhal başlatmak üzere bütün demokrasi güçlerini barış ve demokratik siyaset yolunda seferber olmaya çağırıyoruz. Barışı bizler inşa edeceğiz. Yaşasın barış, yaşasın özgürlük. Kahrolsun ülkemizi çıkarları uğruna savaşa ve kaosa sürükleyenler” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

siverek-demokrasi-platformundan-operasyonlara-tepki (2) siverek-demokrasi-platformundan-operasyonlara-tepki (3)

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİYASET HABERLERİ

  • Hüda Par’lı gençler, 28 Şubat’a karşı toplandı

   Hüda Par’lı gençler, 28 Şubat...

   Hür Dava Partisi'nin (HÜDA PAR) gençlik teşkilatı Hür Gençlik, antidemokratik uygulamalarla Türk siyasi tarihinde yer alan 28 Şubat dönemine karşı Karacadağ'da toplandı. HÜDA PAR Siverek İlçe Başkanlığı...

  • AK Parti Siverek Gençlik Kolları kongresi yapıldı

   AK Parti Siverek Gençlik Kolları kongr...

   AK Parti Siverek Gençlik Kolları 5’inci olağan kongresinde Ali İhsan Konacak başkan olarak seçildi. Yenişehir Mahallesi Eyyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde düzenlenen kongre saygı duruşu ve İstiklal...

  • Tehdit gibi açıklama…

   Tehdit gibi açıklama…

   Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Mustafa Fettahlı, son günlerde sosyal medyada yaşanan tartışmalar üzerine açıklama yaptı. Yaşanan tartışmaların kutuplaştırmaya yönelik olduğunu öne süren...

  • CHP Siverek’te Başkan Demirbüken güven tazeledi

   CHP Siverek’te Başkan Demirbüken...

   Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) kongre heyecanı devam ederken, Siverek ilçesinde mevcut başkan Mehmet Demirbüken yeniden başkan seçildi. Parti binasında yapılan kongreye tek adayla giren CHP Siverek ilçe...

  • Hüda-Par kırsal ziyaretlerini sürdürüyor

   Hüda-Par kırsal ziyaretlerini sürdürüyor

   Hüda-Par Siverek İlçe Başkanı Abdulrahim Sımak ve yanındaki partililer Çıkrık Mahallesini ziyaret ederek bir dizi görüşmede bulundu. Hür Dava Partisi (Hüda-Par) İlçe Başkanı Abdulrahim Sımak öncülüğünde...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.