Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Siverek Eğitim-Sen temsilciliğinden basın açıklaması
a aa
Tarih : 30 Mayıs 2014 11:34

Siverek Eğitim-Sen temsilciliğinden basın açıklaması

Soma maden faciası nedeniyle saygı duruşu yaptıkları gerekçesiyle 4 öğretmenin maaşlarından kesinti uygulandığı iddiası
Siverek Eğitim-Sen temsilciliğinden basın açıklaması
reklam

Siverek Eğitim-Sen Temsilciliği Soma maden faciası nedeniyle teneffüs içerisinde öğrenci ve öğretmenlerle birlikte saygı duruşu yaptıkları gerekçesiyle 4 öğretmenin maaşlarından kesinti uygulandığı iddiasıyla basın açıklaması düzenledi.

Camikebir Mahallesi Cudi Paşa Caddesi üzerinde bulunan Sendika binasında basın açıklaması düzenleyen üyeler, aralarında Eğitim-Sen üyelerinin de bulunduğunu belirterek cezalara tepki gösterdiler.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Başkanı Aynur Özbadem Şunları kaydetti.’’Soma’da yaşanan katliamda hayatını kaybeden madenciler için saygı duruşu yapan yöneticimize verilen cezalar kabul edilemez!

13 Mayıs Salı günü Soma’da yaşanan işçi katliamı sonrasında hayatını kaybeden madenciler için Türkiye’nin dört bir yanında eylemler yapılmış, dünyanın çeşitli ülkelerinden peş peşe taziye mesajları gönderilmiştir. Soma’da meydana gelen ve resmi rakamlara göre 301 işçinin hayatını kaybettiği işçi cinayetinin sorumluları ve arkasındaki güçlerin bulunması ve yargı önünde hesap vermesi için çeşitli eylemler yapılmıştır.

Sendikamız Eğitim Sen, maden faciasında hayatını kaybeden işçileri anmak ve yaşanan iş cinayetlerinin sorumlularının derhal bulunarak hesap vermesi amacıyla 15 Mayıs Perşembe günü bir günlük iş bırakma kararı almış, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin de çağrısıyla ülke çapında işçi cinayetine kurban giden madencileri anılmıştır.
Katliamın yaşandığı ilk günden itibaren sorumluların bulunması ve yargılanması yönündeki talepler karşısında madenci yakınlarına polis güçleri ile saldıran, Soma’nın hesabının sorulmasını isteyenlere acımasızca saldıranlar, sendikamızın almış olduğu iş bırakma kararı ve saygı duruşuna bile tahammül edememiş, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde sadece Soma’da yaşamını yitiren maden işçilerini andığı için Eğitim Sen üye ve yöneticileri hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla soruşturmalar açılmıştır.

Her şeyden önce Soma’da göz göre göre ölüme gönderilen işçilere karşı açık bir saygısızlık olan söz konusu soruşturmalardan birisi de, Siverek Anadolu Lise’sinde görev yapan, aralarında ilçe temsilcilik yöneticimiz Belgin Gülben’in de yer aldığı 4 öğretmene, Soma’da ölen maden işçilerini anmak için teneffüs saatinde 3 dakikalık saygı duruşu yaptıkları için 1/20 ve 1/30 oranlarında maaş kesme cezaları verilmiştir.

15 Mayıs Perşembe günü tüm Türkiye çapında ölen maden işçilerin anısına yapılan saygı duruşuna bile tahammül edemeyerek, öğretmenlere maaş kesme cezası verilmesi, soruşturmaya uğrayan öğretmenlerden çok, Soma’da yaşamını yitiren madencilere ve ailelerine yönelik büyük bir saygısızlıktır. Tüm dünyanın maden işçilerinin acısını paylaştığı, 301 işçinin göz göre göre katledildiği bir ortamda, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bazı okullarda eğitim yöneticilerinin öğretmenlere ceza vermek için fırsat kollamasının ne anlama geldiğini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Sendikamızın almış olduğu kararı yerine getirdiği için hiçbir sendika üyesi hakkında soruşturma yapılamayacağına ilişkin yasal hükümler olmasına rağmen, öğretmen arkadaşlarımıza verilen söz konusu cezalar anti demokratiktir. İlgili cezaların iptali için Eğitim Sen tarafından gerekli girişimler başlatılmıştır’’ denildi. (Haber: Lütfü Yalgı)

siverek-egitim-sen-temsilciliginden-basin-aciklamasi

 

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • Siverek Önder dualarla açıldı

   Siverek Önder dualarla açıldı

   ÖNDER İmam Hatipler Derneği Siverek Şubesi düzenlenen tören ile açıldı. İlçenin Hasan Çelebi Mahallesinde düzenlenen açılışa, Şanlıurfa İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (ŞANİMDER) Başkanı...

  • SGK çalışanları kırsaldaki vatandaşları bilgilendiriyor

   SGK çalışanları kırsaldaki vatandaşlar...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları, kırsal mahalleleri gezerek vatandaşları bilgilendiriyor. Siverek Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Yurdaer Tecir ve beraberindeki...

  • Kiralık araçları şehit ailelerine ücretsiz veriyor

   Kiralık araçları şehit ailelerine ücre...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir araç kiralama firması, kiralık araçları şehit ailelerine ücretsiz olarak veriyor. Ofis Mahallesi'nde hizmet veren firma, ilçedeki şehit aileleri ve birinci derece...

  • Okul kütüphanesi kitap bağışı bekliyor

   Okul kütüphanesi kitap bağışı bekliyor

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir grup öğretmen ve öğrenciler tarafından yapılan okul kütüphanesi, vatandaşlardan kitap bağışı bekliyor. Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi öğrencileri, kısıtlı...

  • ‘Saklı Cennet’ Takoran doğa tutkunlarını bekliyor

   ‘Saklı Cennet’ Takoran doğ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Fırat Nehri'ne dik uzanan kayalıklarla süslü, 'Takoran Vadisi', turizmcileri ve doğa tutkunlarını bekliyor. Takoran Vadisi, 1992 yılında Atatürk Barajı’nın yapılmasıyla...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.