Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Siverek Eğitim-Sen temsilciliğinden basın açıklaması
a aa
Tarih : 30 Mayıs 2014 11:34

Siverek Eğitim-Sen temsilciliğinden basın açıklaması

Soma maden faciası nedeniyle saygı duruşu yaptıkları gerekçesiyle 4 öğretmenin maaşlarından kesinti uygulandığı iddiası
Siverek Eğitim-Sen temsilciliğinden basın açıklaması
reklam

Siverek Eğitim-Sen Temsilciliği Soma maden faciası nedeniyle teneffüs içerisinde öğrenci ve öğretmenlerle birlikte saygı duruşu yaptıkları gerekçesiyle 4 öğretmenin maaşlarından kesinti uygulandığı iddiasıyla basın açıklaması düzenledi.

Camikebir Mahallesi Cudi Paşa Caddesi üzerinde bulunan Sendika binasında basın açıklaması düzenleyen üyeler, aralarında Eğitim-Sen üyelerinin de bulunduğunu belirterek cezalara tepki gösterdiler.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Başkanı Aynur Özbadem Şunları kaydetti.’’Soma’da yaşanan katliamda hayatını kaybeden madenciler için saygı duruşu yapan yöneticimize verilen cezalar kabul edilemez!

13 Mayıs Salı günü Soma’da yaşanan işçi katliamı sonrasında hayatını kaybeden madenciler için Türkiye’nin dört bir yanında eylemler yapılmış, dünyanın çeşitli ülkelerinden peş peşe taziye mesajları gönderilmiştir. Soma’da meydana gelen ve resmi rakamlara göre 301 işçinin hayatını kaybettiği işçi cinayetinin sorumluları ve arkasındaki güçlerin bulunması ve yargı önünde hesap vermesi için çeşitli eylemler yapılmıştır.

Sendikamız Eğitim Sen, maden faciasında hayatını kaybeden işçileri anmak ve yaşanan iş cinayetlerinin sorumlularının derhal bulunarak hesap vermesi amacıyla 15 Mayıs Perşembe günü bir günlük iş bırakma kararı almış, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin de çağrısıyla ülke çapında işçi cinayetine kurban giden madencileri anılmıştır.
Katliamın yaşandığı ilk günden itibaren sorumluların bulunması ve yargılanması yönündeki talepler karşısında madenci yakınlarına polis güçleri ile saldıran, Soma’nın hesabının sorulmasını isteyenlere acımasızca saldıranlar, sendikamızın almış olduğu iş bırakma kararı ve saygı duruşuna bile tahammül edememiş, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde sadece Soma’da yaşamını yitiren maden işçilerini andığı için Eğitim Sen üye ve yöneticileri hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla soruşturmalar açılmıştır.

Her şeyden önce Soma’da göz göre göre ölüme gönderilen işçilere karşı açık bir saygısızlık olan söz konusu soruşturmalardan birisi de, Siverek Anadolu Lise’sinde görev yapan, aralarında ilçe temsilcilik yöneticimiz Belgin Gülben’in de yer aldığı 4 öğretmene, Soma’da ölen maden işçilerini anmak için teneffüs saatinde 3 dakikalık saygı duruşu yaptıkları için 1/20 ve 1/30 oranlarında maaş kesme cezaları verilmiştir.

15 Mayıs Perşembe günü tüm Türkiye çapında ölen maden işçilerin anısına yapılan saygı duruşuna bile tahammül edemeyerek, öğretmenlere maaş kesme cezası verilmesi, soruşturmaya uğrayan öğretmenlerden çok, Soma’da yaşamını yitiren madencilere ve ailelerine yönelik büyük bir saygısızlıktır. Tüm dünyanın maden işçilerinin acısını paylaştığı, 301 işçinin göz göre göre katledildiği bir ortamda, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bazı okullarda eğitim yöneticilerinin öğretmenlere ceza vermek için fırsat kollamasının ne anlama geldiğini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Sendikamızın almış olduğu kararı yerine getirdiği için hiçbir sendika üyesi hakkında soruşturma yapılamayacağına ilişkin yasal hükümler olmasına rağmen, öğretmen arkadaşlarımıza verilen söz konusu cezalar anti demokratiktir. İlgili cezaların iptali için Eğitim Sen tarafından gerekli girişimler başlatılmıştır’’ denildi. (Haber: Lütfü Yalgı)

siverek-egitim-sen-temsilciliginden-basin-aciklamasi

 

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • Başkan Yılmaz halkla bayramlaştı

   Başkan Yılmaz halkla bayramlaştı

   Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz, her bayram olduğu gibi bu bayramda, bayram namazının ardından Asri Mezarlıkta halkla bayramlaştı.   Sabah saatlerinde kılınan bayram namazının ardından...

  • Siverek’te Bayram Namazı Kılındı

   Siverek’te Bayram Namazı Kılındı

   Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Abdulkadir Geylani Camisinde yer bulamayan vatandaşlar bayram namazını cami avlusunda kıldı.     Bayram namazının öncesinde cami görevlileri tarafından...

  • Birbirine sarılı yılanlar adeta dans etti

   Birbirine sarılı yılanlar adeta dans etti

   Siverek ilçesinde tarlada birbirine sarılan 2 yılanı görenler cep telefonuna kayıt etti. İlçeye 25 kilometre uzaklıkta bulunan Çepni kırsal mahallesinde tarlada birbirine sarılı yılanları görenler...

  • Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı

   Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde sahurda ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'i görmek isteyen vatandaşlar yoğunluk oluşturdu. Hürriyet Caddesi'ndeki Ulu Cami'de sahur vaktinde sandukasından çıkarılan 63 parça beze...

  • Siverek’te ‘Karacadağ’ bisiklet grubu kuruldu

   Siverek’te ‘Karacadağ̵...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir grup bisiklet tutkunu 'Karacadağ' bisiklet grubu kurdu. Sözcülüğünü Ferit Ateşbakan'ın yaptığı 'Karacadağ bisiklet grubu', 3 bayan 17 erkek bisikletçiden oluşuyor. Daha...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.