Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
Siverek Eğitim-Sen temsilciliğinden basın açıklaması
a aa
Tarih : 30 Mayıs 2014 11:34

Siverek Eğitim-Sen temsilciliğinden basın açıklaması

Soma maden faciası nedeniyle saygı duruşu yaptıkları gerekçesiyle 4 öğretmenin maaşlarından kesinti uygulandığı iddiası
Siverek Eğitim-Sen temsilciliğinden basın açıklaması
reklam

Siverek Eğitim-Sen Temsilciliği Soma maden faciası nedeniyle teneffüs içerisinde öğrenci ve öğretmenlerle birlikte saygı duruşu yaptıkları gerekçesiyle 4 öğretmenin maaşlarından kesinti uygulandığı iddiasıyla basın açıklaması düzenledi.

Camikebir Mahallesi Cudi Paşa Caddesi üzerinde bulunan Sendika binasında basın açıklaması düzenleyen üyeler, aralarında Eğitim-Sen üyelerinin de bulunduğunu belirterek cezalara tepki gösterdiler.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Başkanı Aynur Özbadem Şunları kaydetti.’’Soma’da yaşanan katliamda hayatını kaybeden madenciler için saygı duruşu yapan yöneticimize verilen cezalar kabul edilemez!

13 Mayıs Salı günü Soma’da yaşanan işçi katliamı sonrasında hayatını kaybeden madenciler için Türkiye’nin dört bir yanında eylemler yapılmış, dünyanın çeşitli ülkelerinden peş peşe taziye mesajları gönderilmiştir. Soma’da meydana gelen ve resmi rakamlara göre 301 işçinin hayatını kaybettiği işçi cinayetinin sorumluları ve arkasındaki güçlerin bulunması ve yargı önünde hesap vermesi için çeşitli eylemler yapılmıştır.

Sendikamız Eğitim Sen, maden faciasında hayatını kaybeden işçileri anmak ve yaşanan iş cinayetlerinin sorumlularının derhal bulunarak hesap vermesi amacıyla 15 Mayıs Perşembe günü bir günlük iş bırakma kararı almış, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin de çağrısıyla ülke çapında işçi cinayetine kurban giden madencileri anılmıştır.
Katliamın yaşandığı ilk günden itibaren sorumluların bulunması ve yargılanması yönündeki talepler karşısında madenci yakınlarına polis güçleri ile saldıran, Soma’nın hesabının sorulmasını isteyenlere acımasızca saldıranlar, sendikamızın almış olduğu iş bırakma kararı ve saygı duruşuna bile tahammül edememiş, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde sadece Soma’da yaşamını yitiren maden işçilerini andığı için Eğitim Sen üye ve yöneticileri hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla soruşturmalar açılmıştır.

Her şeyden önce Soma’da göz göre göre ölüme gönderilen işçilere karşı açık bir saygısızlık olan söz konusu soruşturmalardan birisi de, Siverek Anadolu Lise’sinde görev yapan, aralarında ilçe temsilcilik yöneticimiz Belgin Gülben’in de yer aldığı 4 öğretmene, Soma’da ölen maden işçilerini anmak için teneffüs saatinde 3 dakikalık saygı duruşu yaptıkları için 1/20 ve 1/30 oranlarında maaş kesme cezaları verilmiştir.

15 Mayıs Perşembe günü tüm Türkiye çapında ölen maden işçilerin anısına yapılan saygı duruşuna bile tahammül edemeyerek, öğretmenlere maaş kesme cezası verilmesi, soruşturmaya uğrayan öğretmenlerden çok, Soma’da yaşamını yitiren madencilere ve ailelerine yönelik büyük bir saygısızlıktır. Tüm dünyanın maden işçilerinin acısını paylaştığı, 301 işçinin göz göre göre katledildiği bir ortamda, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bazı okullarda eğitim yöneticilerinin öğretmenlere ceza vermek için fırsat kollamasının ne anlama geldiğini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Sendikamızın almış olduğu kararı yerine getirdiği için hiçbir sendika üyesi hakkında soruşturma yapılamayacağına ilişkin yasal hükümler olmasına rağmen, öğretmen arkadaşlarımıza verilen söz konusu cezalar anti demokratiktir. İlgili cezaların iptali için Eğitim Sen tarafından gerekli girişimler başlatılmıştır’’ denildi. (Haber: Lütfü Yalgı)

siverek-egitim-sen-temsilciliginden-basin-aciklamasi

 

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • AK Parti Siverek’te Şeyhmus Aydın dedi

   AK Parti Siverek’te Şeyhmus Aydı...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde uzun zamandır merakla beklenen AK Parti'nin belediye başkan adayı açıklandı. Şanlıurfa'da uzun süredir açıklanması beklenen ilçe belediye başkan adayları bugün AK Parti...

  • Kar nedeniyle aç kalan yaban hayvanları unutulmadı

   Kar nedeniyle aç kalan yaban hayvanlar...

   Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle aç kalan yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı. Özellikle yüksek kesimlerde etkili olan ve yer yer bir buçuk metreye ulaşan kar...

  • Elektrik kesintilerine anında müdahale ediliyor

   Elektrik kesintilerine anında müdahale...

   Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde ekipler, etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle yaşanan elektrik kesintilerine yönelik çalışma yürütüyor. Dicle Elektrik (DEDAŞ) ekipleri, bölgede ağır kış koşullarına...

  • Davul zurna eşliğinde kayak yaptılar

   Davul zurna eşliğinde kayak yaptılar

   Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde hafta sonunu değerlendirerek kayak yapmaya gelen vatandaşlar, kar üzerinde davul zurna eşliğinde halay çekerek eğlendi. 1919 rakımlı kayak merkezinde hafta sonunu...

  • Siverek-Der basın mensuplarını ağırladı

   Siverek-Der basın mensuplarını ağırladı

   Siverek Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Siverek-Der) ilçedeki yerel ve ulusal medya temsilcileriyle bir araya geldi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle tarihi Paşa Konağı...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR