Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
Siverek Tarihi ve Genel Bilgiler
a aa
Tarih : 25 Ocak 2015 16:48

Siverek Tarihi ve Genel Bilgiler

Siverek, Ören yerleri kazılarında M.Ö.3500-5000 yılları arası tarihlendirilmiş olup yaklaşık 7000 yıllık bir şehir tarihine sahiptir.
Siverek Tarihi ve Genel Bilgiler
reklam

SİVEREK TARİHİ:

Siverek, ören yerleri kazılarında M.Ö.3500-5000 yılları arası tarihlendirilmiş olup yaklaşık 7000 yıllık bir şehir tarihine sahiptir. Şehir, Asurlular döneminde yığma bir tepe üzerine inşa edilen kale etrafında kurulmuştur. Şehre hükmedenler tarafından zaman zaman onarılan kalenin son olarak Bizans İmparatoru II.Costantin tarafından Diyarbakır’a gelecek saldırıları önlemek ve çevredeki önemli yolları kontrol altına almak amacıyla yeniden tamir ettirilmiştir.Pek çok medeniyete beşiklik eden ve değişik milletlerin hakimiyetine giren Milattan sonra Araplar, İranlılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı İdarelerinde çok mamur günler geçirdiği gibi, çeşitli savaşlarda tahrip edilip yakılıp yıkıldığı zamanları da olmuştur.Diyarbakır’ın fethinden önce Halid b.Velid tarafından eyalet merkezi olmuş, daha sonra Bizanslıların idaresinde Batlamyus’un rivayetine göre Kontopolis’lik yapmıştır. Selçukluların Anadolu’ya girmesiyle, Melikşah’ın komutanlarından Bozan Bey tarafından (1097) Urfa Kontluğuna,daha sonra Musul Atabeyi Nureddin Zengi idaresine geçmiştir. 1400’lerde Timur’un tahribatından nasibini alan Siverek sırasıyla Mısırlıların (1426), Akkoyunluların (1435), bilahare İranlıların eline (1451) geçmiştir. Yavuz Sultan Selim’in Ridaniye Savaşı dönüşünde (1517) Osmanlı idaresine geçen şehir bu tarihten itibaren Diyarbekir Beylerbeyliğine Sancak Merkezi olarak Osmanlı idari taksimatında yerini almıştır. Osmanlı idarecileri tarafından zamanla şehre camiler, hanlar, medreseler, hamamlar ve çarşılar yapılıp kalesi tamir edilmiştir.Siverek 1908 yılında Mutasarrıflık yapılarak bugün Şanlıurfa ve Diyarbakır’ın ilçeleri olan Çermik, Hilvan (Karacurun), Viranşehir, Siverek’e bağlanmıştır.Milli mücadelede ve Urfa’nın kurtuluşunda çok büyük kahramanlıklar göstermiş, Cumhuriyetin ilanından sonra bütün bağımsız sancaklar vilayet yapılınca Siverek’te 1923 yılında vilayet olmuştur. Ancak çeşitli sebeplerle 30 Mayıs 1926 tarihinde Teşkilatı Mülkiye Kanunu ile Siverek’in Vilayetlik hakkı elinden alınarak İlçe yapılmış ve Urfa ’ya bağlanmıştır.

SİVEREK’İN COĞRAFİK KONUMU:

Şanlıurfa ilinin kuzeyinde yer alan Siverek batısında Adıyaman’ın Kahta ilçesi,batıdan kuzeye doğru uzanan Atatürk Baraj gölü,kuzeyinde ise Adıyaman’ın Gerger ilçesi ile Diyarbakır’ın Çermik ve Çüngüş ilçeleri, doğusunda Diyarbakır, güney doğusunda ise kısa bir sınır ile Mardin ili , Viranşehir ve Hilvan ilçeleri ile komşudur.Siverek ilçe merkezi 37.45 kuzey enlem ile 39.19 doğu boylamlarının kesiştiği noktalarda bulunmaktadır. Siverek ilçe merkezinin denizden yüksekliği 801 ile 840 metre arasında değişmektedir.Toplam yüz ölçümü 4314 Km.dir Karacadağ’ın eteklerinde kurulan Siverek’te, Akdeniz,çöl ve karasal iklimin etkileri görülmektedir.Karasal ve çöl ikliminin etkisiyle yazları oldukça sıcak geçen Siverek’te nem oranının yüksek olmaması nedeniyle,bu sıcaklar boğucu ve rahatsızlık verici derecelere ulaşmamaktadır.Bu yönüyle Akdeniz ikliminden ayrılır.Kışlar soğuk ve yağışlıdır.Şanlıurfa’nın diğer ilçelerine göre Siverek’te yağış oranı daha yüksektir.

SİVEREK’İN ÇEVRE İL VE İLÇELERLE OLAN UZAKLIĞI:

Siverek-Şanlıurfa: 96 Km., Siverek-Diyarbakır: 84 Km., Siverek-Hilvan:34 Km., Siverek-Çermik: 60 Km. ve Siverek-Viranşehir: 86 kilometredir.Ayrıca Siverek’ten Adıyaman’a Atatürk Baraj Gölü üzerinden feribotla geçilerek Kahta üzerinden varılır. Siverek’e en yakın demiryolu Diyarbakır’da bulunmaktadır.En yakın hava yolu ise Diyarbakır ve Şanlıurfa’dır.

SİVEREK İLÇESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER:

Siverek’in 4.314 km2’lik yüz ölçümü, 7 bucağı, 129 köyü, 400 civarında mezraası, 21 mahallesi ve 2000 Genel nüfus sayımına göre merkez 126.820, köy 94.635, toplam 221,455 nüfusa ve 80.000 seçmene sahip bölgesinde ve ülkemizde önemli bir kenttir.

Siverek merkez nüfusu ile 42 ilden , 25 ülkeden, 39 başkentten, yüz ölçümü itibariyle de Karaman, Mersin ve Van illerinin dışında bütün il merkezlerinin yüz ölçümünden ve 30 ülkeden büyüktür. Siverekliler, ülkesini seven ve sahip çıkan insanlar olarak Çanakkale’de, Pasinler’de, Şanlıurfa’nın kurtuluşunda, kurtuluş savaşında, bir çok cephelerde, 1979-1980 ve 1993 yıllarındaki terör olaylarında devletinin yanında yer almış, yiğit, mert, gururlu ve onurlu insanların yaşadığı bir kenttir. Siverek alt yapısı ile, coğrafik konumu ile, şehircilik yönü ile, gelir kaynakları ile ve kamu yatırımları ile bir çok ilden çok daha ileri düzeydedir. Siverek Ticaret ve Sanayi Odası 1896 yılında kurulmuştur.

Siverek’te 7 lise ve 22 ilköğretim okulu olup bu okullarda 50.000 öğrenci okumaktadır. Harran Üniversitesine bağlı 3 bölümden oluşan Siverek Meslek Yüksek Okulu olup 250 öğrenci okumaktadır. 100 yataklı Devlet Hastanesi, 3 merkez sağlık ocağı, 1 Verem Savaş Dispanseri, 6 bucakta da sağlık ocağı, 1 Ana Çocuk Sağlığı, 112 acil servis ve 16 Sağlık evi Siverek’te hizmet verilmektedir. Siverek Telekom Müdürlüğüne Hilvan, Viranşehir ve Ceylanpınar ilçeleri bağlıdır. Kentin başlıca gelir kaynakları tarım ve hayvancılık olup sanayi çok azdır. Tarım ürünlerinde ve canlı hayvan üretiminde çok önemli potansiyele sahiptir. Pazar hariç her gün canlı hayvan pazarı ülkenin her yerine hayvan ihraç etmektedir.

Kent merkezinde T. C. Ziraat Bankası, T. İş Bankası, T. Halk Bankası ve Akbank hizmet vermektedir. Karacadağ’da Kayak tesisleri, Atatürk Baraj gölü, tenis kortu, halı saha, Hacıhıdır baraj gölü, yol boyunda bir çok tesisler, 30’u aşkın modern parklar, tarihi kale tesisleri ve 4 otel ile hizmet verilmektedir. Modern kapalı spor salonu, şehir stadyumu ve bir çok semt sahaları gençlerin hizmetine sunulmuştur. Siverek Belediyesi bölgemizde ve ülkemizdeki bir çok belediyeden daha etkin ve modern hizmetler yapmakta olup araç parkı çok gelişmiş durumdadır. Kentte bir radyo, 3 matbaa, 2 gazete çıkmakta olup, kentim tanıtımında 9 web sitesi hizmet vermektedir.

Siverek’te 1 kütüphane, 8’i tarihi olmak üzere 26 cami mevcuttur. İlçe statüsünde olduğundan 180 polis ile kentin asayişinin sağlanmasında yetersiz kalmaktadır. Siverek’te 2 Osmanlı paşası, 5 cumhuriyet paşası, onlarca bilim adamı, yüksek bürokrat, yüzlerce serbest meslek erbabı, sanatçı, yazar, gazeteci, politikacı ve iş adamı yetişmiştir. Siverek GAP’ın merkezinde olmakla beraber bu projeden fayda yerine zarar görmüştür. Rakımın yüksekliği nedeniyle de sulamadan da yararlanması mümkün olmamaktadır. Çok partili dönemden itibaren Siverekliler ellerinden alınan il hakkının iadesi için önemli çalışmalar yapmış ve il yapma ve güzelleştirme derneğini kurarak 1959 yılında ilk olarak merhum başbakan Adnan MENDERES’ten söz alınmıştır. Günümüze kadar 2 cumhurbaşkanı, 4 başbakan, 3 başbakan yardımcısı ve 6 bakan tarafından kesin il sözleri verilmiştir. Siverek’e verilen sözler unutulmuş, 2 ilçe iç güvenlik, 2 ilçe dış güvenlik, 1 ilçe deprem ve 9 ilçe de ara seçimlerde, fazla oy almak için il yapılırken 100’lerce köy veya bucak da ilçe yapılmıştır. Devlette devamlılık esas olduğuna göre bu kadar devlet adamının verdiği sözler mevcut iktidar ve TBMM tarafından il yapılması gerektiğine inanmaktayız.

Siverek nüfusu ile, yerleşim alanlarının fazlalığı ile, yüzölçümü ile ilçe idaresi ile idare edilmesi mümkün değildir. Her gelen Kaymakam, bir süre görev yaptıktan sonra “SİVEREK İLÇE İDARESİ İLE İDARE EDİLEMEZ” demektedir. Siverek ilçe yapılırsa gerek Şanlıurfa ili olsun ve gerekse Diyarbakır ili olsun Siverek iline bağlanacak ilçeleri ile rahatlayacak ve süratle kalkınmalarını gerçekleştireceklerdir. Siverek’te il yapıldığı için güvenlik artacak, geleneksel feodal yapı zaman içerisinde yerini çağdaş sosyal yapıya terk ederek sanayisini kurarak kalkınmasını zaman içerisinde gerçekleştirerek, işsizlik azalacak, insanlar başka bölgelere tarım işçisi olarak gitmekten kurtulacak ve hazineye de önemli katkıda bulunarak ülke kalkınmasına da katılacaktır.

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİVEREK KÖŞESİ HABERLERİ

  • Siverek’te Halk Oyunları ve Çocuk Oyunları

   Siverek’te Halk Oyunları ve Çocu...

   Siverek'te Mahalli Çocuk Oyunları Ve Halaylar Siverek'te Mahalli Oyunlar Siverek, mahalli oyunlar açısından halay bölgesinde yer alır.  Bölgesel özellikleri taşıyan oyunlarda, yerel farklılıklar vardır....

  • Siverek’te Vazgeçilmeyen Gelenek: Taziye Ziyareti

   Siverek’te Vazgeçilmeyen Gelenek...

   Siverek'teki taziye geleneği de diğer geleneklerde olduğu gibi yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel pratiğini sergiler. Taziye sahibi olan ev halkı üzüntülü oldukları için, vefat edenin yıkanması,...

  • Siverek’e Bağlı Köylerin Kürtçe ve Türkçe İsimleri

   Siverek’e Bağlı Köylerin Kürtçe ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine bağlı köyler büyükşehir yasası ile birlikte mahalleye dönüştürüldü. TBMM yeni bir düzenleme yaparak başvuru yapılması halinde köylerin eski isimlerini alma kolaylığı getirdi....

  • Siverek’te Nişan, Düğün ve Evlilik Törenleri

   Siverek’te Nişan, Düğün ve Evlil...

   Siverek'te Evlilik ve Düğün Törenleri   Bölgemiz ve özellikle Siverek gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Bu bağlılık teknolojik  gelişmelere rağmen      devam etmektedir. Gelenekler, adet ve örfler ile...

  • Siverek’e Özgü Mani ve Deyimler

   Siverek’e Özgü Mani ve Deyimler

   Siverek ilçesine özgü maniler ve deyimler bulunmaktadır. Bu maniler özellikle düğün ve nişan törenlerinde çok sık olarak kullanılırdı. Son dönemlerde düğün ve nişan törenlerinin düğün salonlarında yapılmaya...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR