Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
 » 
SİVEREK VE AK PARTİ
a aa
04 Kasım 2013 12:18
Cuma Sarı
Cuma Sarı SİVEREK VE AK PARTİ

AK Parti önümüzde yerel seçimler öncesi ülkenin en iddialı partilerin başında geliyor. Hal böyle olunca herkesin gözü iktidar partisine çevrilmiş durumda. Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa ve daha özelde Siverek’te en fazla başvuru alan parti konumunda. Siverek’te öngörüler aday adayı bolluğu olacağına işaret etse de, bu öngörü pek tutmadı. Tabii bunun gerçekleşmemesini çeşitli nedenlere bağlamak mümkündür. Başlıca sebebinin özgüven eksikliğinden kaynaklandığı kanaatindeyim. Bu eksiklik ile beraber aday adayı sayısı Şanlıurfa bölgesinde en düşük seviyede kaldı. Hilvan’da bu sayı 12, Suruç 6 ve Halfeti ilçesinde 8 rakamını görünce durumun vahameti daha belirgin bir hal alıyor. Gönül isterdi ki en yüksek katılım Siverek’te olsun. Bu, ilçede bazı tabuların yıkılmış olduğuna ve demokrasinin gelişmekte olduğuna işaret ederdi.

AK Parti için Siverek’te imtihan seçimi olacak AK Parti’nin Siverek’te seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılmasının yanında daha önceki zamanlar da üzerinde ısrarla durduğum ‘kesin aday’ın etkili olacağı düşüncem devam etmekte. Alınacak olumlu/olumsuz her türlü sonuç öncelikle Sayın Gülpınar’ın hanesine, daha sonra ise İlçe Teşkilatına mal olacaktır. Kesin adayı belirleme sürecinde bu sorumluluğu alacak olanlar buna azami dikkat etmelidir. ‘AK Parti Siverek’te büyük bir zafer kazanabilir fakat aday konusunda tercihi doğru olmalıdır’ söylemleri seslice dile getiriliyor.  Bu elbette yerinde bir tespit. AK Parti teşkilatı bu söylem ve tespiti dikkate almalıdır. AK Parti Siverek adayını bu sebeple titiz bir şekilde analiz edip, dengeleri gözetmesi, mevcut seçmenin hassasiyetlerini doğru yorumlayarak ve en önemlisi bu konuda kesinlikle duygusal davranmamalıdır.

Bunu söylüyor olmamın başlıca sebebi, Büyükşehir yasası ile birlikte mevcut seçmen kitlesinin çeşitlenmiş olmasıdır. Seçim artık ilçe merkezli kazanımın üzerine çıkmış ve köylerimizin de seçime dahil olması ile farklı bir boyuta taşınmış oldu. Hassasiyetlerden kastım seçimi etkileyecek tüm faktörleri bir araya toplayarak bunları doğru bir şekilde analiz etmenin zorunluluğudur. AK Partinin aday belirleme kıstasları belli olsa da, Başbakan Erdoğan’ın “Adaylar için temayül yetmez” sözleri aday belirleme sürecinin çetin geçeceğini gösteriyor. Bölgemizde ve özellikle Şanlıurfa’da eski dönemlerde yaşanan getirim kavgaları yüzünden başarılı adayların Genel Merkeze başarısız olarak gösterilip, seçimi başarısız gösterilen adayların kazanması AK Parti Genel Merkezini harekete geçirdi. Sayın Başbakanın sözleri o dönemleri işaret ediyor.

Fakat şunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Temayül ve anket sonuçları doğru ya yakın olsa da özellikle Siverek’in hassasiyetlerini tam olarak yansıtmayabileceği düşüncesindeyim. Hassasiyetlerimizi en iyi bilenlerin Meclise gönderdiğimiz vekillerin olacağı kanaatindeyim. Mutlaka ki Sayın Başbakan tüm vekilleri ile aynı mesafededir. Lakin hassasiyetlerimizi, Sayın Başbakanın ve anketlerin seçim bölgesi olan vekilden daha iyi bilmesi elbette mümkün değildir. Yazımın üst kısmında da belirttiğim gibi hassasiyetlerle birlikte aday seçimi yapacak olanların yükü ağır olacaktır. Mevcut yönetim bu seçimdeki başarısı/başarısızlığı ile geleceğini tayin etmiş olacak. Teşkilat yönetimi de farkında ki seçimde yaşanacak bir başarısızlık durumunda gerek partinin üst kurulları, gerekse ilçedeki partililer bunun nedenini bilmek isteyecektir.  Teşkilat Siverek’te bu bilinç ile çalışmalarını yapmalıdır.

YORUMLAR
Bu Habere 1 Yorum Yapılmıştır.
  • Mahmut ÇAKMAK diyor ki ;
    04 Kasım 2013 23:10

    TESPİTLERİNİZ GÜZEL . SEÇİME AYLAR KALA SİVEREKLİ YAZARLARIMIZ SEÇİM YAZILARINI YAYIMLAMIŞ DURUMDALAR. ADAYLARIN BUNLARI TAKİP ETMESİNDE YARAR VAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. ÇÜNKÜ ONLAR ARAŞTIRMACI GÖZÜYLE KONULARI ELE ALIYOR. SAYGILARIMLA …

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.