Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Siverekli İnşaat İşçilerinin Haklı Sesi
a aa
Tarih : 28 Nisan 2014 19:33

Siverekli İnşaat İşçilerinin Haklı Sesi

Birçok işte olduğu gibi bu işi de cezayla çözmeye çalışıyoruz, vicdan hukukunun devreye girmediği, hiçbir sorunu cezai işlemlerle çözemezsiniz!..
Siverekli İnşaat İşçilerinin Haklı Sesi
reklam

Son on yılda İnşaat sektörü Siverek’te gelişti. Bu gelişmişlik şehrin estetik güzelliğine katkı sunmasının yanı sıra, ekonomik olarak da katkı sunduğu bir gerçek.

Güzel kentimizde sanayi gelişmediği gibi, alternatif tarım, modern besicilik, et ve süt ürünleri üretimi ve pazarlamasını yapamadığımız için binlerce insanımız ya inşaatlarda iş aramakta ya da mevsimlik tarım işine  bağlı  durumdalar çünkü çalışacakları başka alan yok!.

Genç ve çalışacak durumda olan nüfusumuz, çaresiz birçoğu “ne iş olsa yaparım” demesine rağmen Siverek’te iş bulmak bir arkeologun, metrelerce yerin altında saklı bir tarihi eser bulması kadar hayati önem taşıyor.

Hürriyet caddesi inşaat işçileri ve ustalarının sesiyle inliyordu:” Sigorta hakkımız söke söke alırız. SGK duy sesimizi. Sigortasız çalışmak istemiyoruz” sloganları kulaklara hoş geldiği kadar haklı bir talebin sesi olduğundan esnaflarda iş yerlerinin önünden alkışlarla işçilere destek veriyordu. Alkışlar sloganlar Siverek’in adeta demokrasi fotoğrafını oluşturuyordu.

İnşaat işçileri ve ustaları taleplerinde haklıdırlar. İnşaat alanında iş yapan firmalar bu işe milyonlar yatırıyor, fakat nedense birçok işçinin sigortasını yatırmıyor, Allah göstermesin bir kaza anında yani işçi ya sakat ya da rahmetli ismi alınca sigortalanıyor.

Birçoğunuz diyeceksinin k; ” onlarda sigortasız işlerde çalışmasın” Başka iş imkânı olmayan bu insanlar çalışmazsa, Diyarbakır, Urfa gibi çevre illerden çalıştırılacak adam çok, orda olmazsa Suriyeli emekçiler çok.

İşçilerin talebi haklı olmasına rağmen bu haklı taleplerini işverenlerle yüzgöz olmadan devlet eliyle hal etmek istiyorlar.

Yani işçiler kibarcası şunu diyorlar” SGK Müfettişleri sıkı bir denetim yapsın, inşaat alanında çalışıp sigortası olmayanlar için işverene ceza yazılsın bir, iki cezadan sonra işler düzelir”

Birçok işte olduğu gibi bu işi de cezayla çözmeye çalışıyoruz, vicdan hukukunun devreye girmediği, hiçbir sorunu cezai işlemlerle çözemezsiniz!..

Basın açıklamasında inşaat ustaları ve işçiler bölge milletvekillerinden bu konuda yardım istediler. Basın açıklamasında Siverek’te görev yapan gazetecilerde bir gönderme yaparak bu konuda duyarlı olmalarını gazetecilerin bazı güçlerden korkmadan, başlarını kumdan çıkarmalarını söylediler.

Bu aslında bazı gazeteciler için doğru bir uyarı değildi. Özellikle kendi adıma söyleyeyim ben her zaman işçilerin yanında olmaya çalıştım tabiî ki gücüm oranında.

İnşaat işçileri kardeşlerimin bilmesi amacıyla 2012 yılında, yani bundan iki yıl önce Sosyal güvenlik haftasıyla ilgili yazdığım bir makalemde sigortasızlığın genel bir değerlendirmesini yapmıştım.

Biraz uzun bir yazı oldu ama işçi kardeşlerim ve konuya ilgili ve duyarsız olduğumuzu söyleyen dostların okuması için paylaşmayı uygun buldum.

İşte O yazı

Sosyal Güvenlik her insanın hakkı olmalıdır, her insan sosyal güvenlik güvencesine sahip olursa sosyal devlet anlayışı o toplumda inşa edilmiş demektir.
Günümüz Türkiye’sinde Sosyal Devletin, tüm kurum ve kuruluşlarıyla yerli yerine oturduğu söylenemez. Avrupa Birliği Üyeliği sürecinde, çıkarılan yeni yasalar Sosyal adaletin gelişmesine katkı sağlasa da Türkiye’de Sosyal devletin tam inşa edildiği söylenemez!
Her yıl 14–20 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘’Sosyal Güvenlik haftası’’ dolayısıyla sivil toplum kuruluşları temsilcileri, devlet erkânı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerini ziyaret ederek çalışanların haftasını kutladı.
Haftayla ilgili, bende düşüncelerimi sizlerle paylaşmak adına Siverek’te Bulunan SGK’nın ilçede faaliyete başlamasının vatandaşlarımız açısından yararlı oldu. Daha önce vatandaşlarımız küçük bir işi için Şanlıurfa’ya gitmek zorunda kalıyorlardı, bu durum Siverekliler için iş ve ekonomik kayba neden oluyordu. SGK müdürlüğünün ilçemizde faaliyete başlamasıyla bu kayıp önlendi, bu çalışmalarından dolayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza Siverekliler adına teşekkür ediyorum.
Hafta dolayısıyla, bende bir merak uyandı; yaklaşık 222 bin nüfuslu Siverek ilçesinde acaba kaç iş yerinde, kaç sigortalı çalışıyordu? Bu sayının çok az olduğunu biliyordum. Fakat aldığım rakamlar beni şok etti.
Siverek Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) Müdürü Yurdaer Tecir’den edindiğim bilgiler şöyle:’’ ilçede sigortalı sayısının azlığı dikkat çekici. Nüfusu itibariyle ilçemizde iş gücü katılımı çok düşüktür! Sigortalı eleman çalıştıran işyeri sayısı 708’dir. Bu İş yerlerinde erkek sigortalı sayısı 6365 iken, Bayanların sayısı 828 ‘dir toplamda yaklaşık 222 bin nüfuslu ilçede 7193 kişi sigortalı görülüyor!
Belediye Zabıta müdürlüğü ruhsat şefliğinden aldığım bilgilere göre ilçede ruhsatlı, 3 bin 300 iş yeri bulunuyor. Bu iş yerlerinde 28’i küçük ölçekli sanayi tesisi diyebileceğimiz, yani küçükte olsa adına fabrika koydukları iş yerleridir.
Birde bunun dışında ruhsat gerektirmeyen iş kolları mevcuttur. Bilindiği gibi ilçemizde özellikle son yıllarda inşaat sektöründe büyük gelişmeler yaşanıyor. Bu inşaatlarda çalışan kalıpçılar, demirciler, elektrikçiler, sıvacılardan oluşan kısacası inşaat sektörünün her alanında çalışan usta, işçi kapsamında kaç kişi sigortalıdır? Bildiğim kadarıyla çalışanların zorunlu sigorta yapılması yasal olmasına rağmen, inşaat müteahhitleri, çalışanların yerine ya birinci derece akrabalarını sigortalı gösteriyorlar, ya da bazı vatandaşlar kendi primlerini ödemeleri koşulluyla sigortalı gösteriliyor ya da çalışanların sayısı az gösterilerek yüzlerce insan sigortasız çalıştırılıp, hem yaşamları hem de alın terleri sömürülüyor.
Siverek’te her yıl yaklaşık 30 bin insan geçici tarım işçisi olarak Türkiye’nin birçok ilinde çalışmaya gidiyor, yüzlerce tarım işçisi de, Siverek’te çalışıyor, bu işçilerin içinde kadın ve çocuk işçiler olmasına rağmen tamamına yakını sigortasız çalışıyor!.
Geriye ruhsatlı olup iş yeri görünen yüzlerce mekân ancak işletenin karnını doyurabiliyor. Bir lokantacıyı, bir kahveciyi düşünün yanlarında iki işçi çalışıyor. Bu iş yeri sahipleri yanında çalıştırdıkları insanın sigortasını yapmaya kalksa kendisi aç kalacak, bu gibi iş yerlerinde çalışanlar ( ben sigortasız çalışmam) derse aylarca, belki yıllarca işsiz kalacak. Bunun için sigortasız çalışan memnun, çalıştıran iki kat memnun.
Genelde bazı küçük işletmeler devletin desteği olmadığı müddetçe yanında çalıştıracak elamanın sigortasını yapmaya ekonomik gücü yetmez, fakat fabrikalar ve inşaat sektörü için bunu demek doğru değil, onlar çalıştırdıkları her işçinin sigortasını yapacak güçteler.
Nüfus itibarıyla çalışan işçilerimizin rakamını gördünüz bunun içinde bine yakını iş kur elamanı olarak çalışıyor, geriye kalanlar Belediye, Karayolları ve benzeri kurumlarda çalışanları oluşturuyor, kurumları ayırdığımızda geriye kalan SGK’lıların çoğu ya patronların kızı, ya eşi ya da oğludur. Hakkıyla işçisinin sigortasını yapan çok az sayıda işveren var.
Yukarda saydığım olumsuzluklar sadece Siverek’te yaşanmıyor Türkiye tüm bölgelerinde yaşanıyor.
Çalışan işçilerin sosyal güvence kapsamına alınması için İş Kur uzmanları veya SGK müfettişlerinin denetimlerini ciddi şekilde yapması gerekiyor. Yoksa kaza anında Allah göstermesin işçi ya sakat kalacak ya da öldükten birkaç saat önce sigortalı olmaya devam edecek.
Birkaç saat önce sigortası yaptırılan ölü içi için o sigortanın ahirette hiçbir geçerliği olmayacak.
Kazanmak insanlara iş vermek güzel bir olay, bu güzelliği hakkıyla tamamlamak daha güzel bir olay.

sukru-dolas-sigortasiz-emekciler

Etiketler :
Bu habere hiç yorum yapılmamış.
Yorum yapma kapalı.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir araya geldi

   Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde gaziler ve şehit aileleri, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle düzenlenen yemekte bir araya geldi. Siverek Belediyesi ve Kaymakamlık tarafından Gaziler Günü münasebetiyle...

  • Siverek’te aşure etkinliği

   Siverek’te aşure etkinliği

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince (İKRA-DER) aşure günü münasebetiyle 'Muharrem Ayı ve Aşure' isimli program düzenlendi. Şanlıurfa karayolu 5'inci...

  • Basın mensuplarından Kaymakam Çiftçiler’e ziyaret

   Basın mensuplarından Kaymakam Çiftçile...

   Siverek ilçesinde ulusal ve yerel yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileri, bir süre önce göreve başlayan ilçe kaymakamını ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2. ve 3. maddeleri gereğince...

  • Siverek’te Gaziler Günü münasebetiyle tören düzenlendi

   Siverek’te Gaziler Günü münasebe...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, "19 Eylül Gaziler Günü" dolayısıyla tören düzenlendi. TBMM tarafından 19 Eylül günü Mustafa Kemal Atatürk'e verilen 'Gazilik' unvanı nedeniyle kutlanan Gaziler Günü, Siverek...

  • Sağlık-Sen’de delege seçimi

   Sağlık-Sen’de delege seçimi

   Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası'nda (Sağlık-Sen) başkanlık yarışı için oy kullanacak delegeler seçimle belirlendi. Faruk Günak ve Abdulkadir Yabir'in başkanlık yarışında oy kullanacak...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.