Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Sivereklilerin Belediyelerden Beklentileri
a aa
Tarih : 27 Ağustos 2014 17:11

Sivereklilerin Belediyelerden Beklentileri

Sevgili Siverekliler; 2014 Mart ayında yapılan yerel seçimler Türkiye siyaseti açısından, özellikle AK Parti açısından hayati önem taşıdı.
Sivereklilerin Belediyelerden Beklentileri
reklam

Sevgili Siverekliler; 2014 Mart ayında yapılan yerel seçimler Türkiye siyaseti açısından, özellikle AK Parti açısından hayati önem taşıdı. Uzun süredir Türkiye’de Genelde ve yerel yönetimlerde iktidarı elinde bulunduran AK Parti yerel seçimlerden zaferle çıktı.

            Bu seçimin farklı bir özelliği yeni Büyükşehir yasası kapsamında yeni kentlerin Büyükşehir statüsüne kavuşması ve ilk kez vatandaşların Büyükşehir yasasıyla idare edilmesine vesile oldu.

            Büyükşehir yasasının uygulandığı kentlerden biri Şanlıurfa kentiydi, bizce Büyükşehir yasasının uygulandığı Şanlıurfa bu yasaya hazır değildi. Yasa belki Büyükşehir merkezleri için yararlı bir yasa olsa da biz Siverekliler için tam bir bağımlılık yasasıydı.

            Siverek 1923 yılında İl olup, 1926 yılında Şey Sait isyanı ve bölgede yaşayan bazı aşiretlerinde etkisiyle ilçe yapılarak Şanlıurfa’ya bağlandı, bu bağlılık Siverek kentinin gerilemesine, gelişmemesine neden oldu. 88 yıldır Siverekliler ilçe olmanın acısını, ekonomik, Sosyal ve kültürel alanda yaşıyor.

            Nüfusu ve Coğrafi yapısıyla Birçok ilden büyük olan Siverek kentinin Büyükşehir yasasıyla Şanlıurfa Büyükşehir belediyesine bağlı hale gelmesi bizce ilçe yapılması kadar Sivereklilerin aleyhine olan bir karardır. Bu günkü koşullarla bunu görüyoruz. Şanlıurfa’nın diğer ilçeleriyle Siverek bir tutulursa yandık çıra gibi.

            Sivereklilerin tek çaresi değişimin gelmesiyle çözüleceğine inanarak Ak Partiye oy vererek yerel yönetimi AK partiye teslim etti.

            Halk bu değişimi isterken, özellikle AK Partiye oy verirken büyük bir beklenti içinde sandığa gitti tercihini iktidar adayından ve aynı zamanda ilk kez halkın içinden gelen belediye başkan adayından yana yaptı, bu tercih belki diğer ilçeler için sıradan bir tercih olabilir fakat Siverek gibi sürekli muhalefet aday belediye başkanlarını tercih eden bir yerleşim yeri için anlam daha da çok ifadeler içerir, tabi yeni tabloyu okuya bilenler için.

            Siverekliler tercihini değişimin mimarı, halkın belediye Başkanı olacağı vadiyle halkın karşısına çıkan Avukat Resul Yılmaz’dan yana tercih yaparken bir tek beklentileri vardı, o beklentinin adı Hizmeti…

            Siverek Şanlıurfa’nın diğer ilçeleriyle hem kültür, hem de hizmet anlayışı bakımından daha bir farklı görüşe sahiptir. Bunun içindir ki Sivereklilerin beklentilerini dikkat almakta yarar var. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Celalettin Güvenç’in Siverek fotoğrafını iyi okuması gerekiyor. Siverek kentine ve insanına hizmette ayrıcalık tanıması gelecekte ki AK Parti iktidarı açısından hayati önem taşıyor. Bilindiği gibi 2015 yılında önümüzde bir genel seçim var, bu seçimde elde edilen başarı çitasının daha çok yükselmesinin yolu hizmettir. Bu hizmetler Siverek halkına verildiği zaman ancak Siverekli vatandaşlar üvey evlat piskolojisinden ve neden Büyükşehir’e bağlandık düşüncesinden kurtulabilirler.

            Büyükşehir yasasıyla birlikte belediye hizmetlerin büyük çoğunluğu Büyükşehir belediyesine bağlandı, ilçe belediye başkanı Büyükşehir belediyesince desteklenmediği sürece kendi başına birçok ilden daha büyük olan ilçenin sorunlarının tamamını çözemez.

            Değişim ve Hizmet vadiyle belediye başkanı koltuğuna oturan, halkın gücünden başka hiçbir gücü olmayan Belediye Başkanı Sayın Resul Yılmaz işe başlar başlamaz ilk etapta eski yönetimin bıraktığı borçları ödeyerek işe başladı. Belediyenin gücüyle kendi alanında birçok hizmeti yapma gayreti içine girdi.

            Bizim değerlendirmemize göre aslında belediye Başkanı Resul Yılmaz bu dönemde görev alarak ateşten gömlek giydi.

            Borçlu bir belediye, İktidar partisinden ve 20 yıldan sonra değişimin adına belediye başkanı olması bizce kendisi için bir dezavantaj.

            Siverek halkı büyük beklentiler içinde bu beklentilerin büyük bir kısmı ancak Büyükşehir belediyesinin projelere onay vermesiyle hayata geçirilecek.

            Bu yaz yaşadığımız en büyük sorun içme ve kullanma su sorunuydu. Büyükşehir belediyesinin hizmet ağı içinde olan su sorunu bu yaz Sivereklileri çileden çıkardı. Su sorunu Siverek’in eski sorunlarından biriydi. Kim belediye başkanı seçilseydi bu sorun belki daha kötü bir şekilde karşısına çıkardı. Başkan iktidar partisinden olduğu için vatandaşların arasına çıkıp” ya arkadaşlar su sorunu her yaz yaşanan bir sorun ve ben sorumlu değilim, yeni Büyükşehir yasası kapsamında Büyükşehir Belediye başkanı sorumludur” Su sorunu bilinçli olarak Belediye Başkanı Resul Yılmaz’a mal edilmek istedindi. Belediye Başkanı Yılmaz kimseyi suçlamadan insanüstü bir çaba göstererek geçici de olsa yeni önlemlerle su sorununu azaltmaya çalıştı. Su sorunun çözümü için yapılan hizmetler açılan yeni sondaj kuyuları sorunu geçici çözer, sorunun çözümünün tek yolu Fırat nehrinden suyu getirip şebekeye bağlamaktır.

            Siverek’in çözüm bekleyen merkezi ve kırsal alandan kaynaklanan; kanalizasyon, yol ve su sorunu bulunuyor. Bunları uzun yazdığımızda yerimiz yetmeyecek. Fakat en büyük sorun ve acil çözüm bekleyen sorunların başında Su ve Şehir çöplüğü sorunu geliyor. Siverekliler olarak bu sorun çözümünü bekliyoruz.

            Siverek belediyesi sanıldığından daha hızlı bir çalışma temposu içine girmiş kendi imkânlarıyla değişimin hakkını vermeye çalışıyor tek eksik yanı Büyükşehir Belediyesinin büyük projelerin Siverek’te hayata geçirmesi beklentisidir.

            Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Güvenç’e hatırlatmakta yarar var elinizi çabuk tutun Siverek hizmet görsün zira önümüzde bir genel seçim var.

haber-analiz-belediyelerden-beklentilerimiz

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir araya geldi

   Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde gaziler ve şehit aileleri, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle düzenlenen yemekte bir araya geldi. Siverek Belediyesi ve Kaymakamlık tarafından Gaziler Günü münasebetiyle...

  • Siverek’te aşure etkinliği

   Siverek’te aşure etkinliği

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince (İKRA-DER) aşure günü münasebetiyle 'Muharrem Ayı ve Aşure' isimli program düzenlendi. Şanlıurfa karayolu 5'inci...

  • Basın mensuplarından Kaymakam Çiftçiler’e ziyaret

   Basın mensuplarından Kaymakam Çiftçile...

   Siverek ilçesinde ulusal ve yerel yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileri, bir süre önce göreve başlayan ilçe kaymakamını ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2. ve 3. maddeleri gereğince...

  • Siverek’te Gaziler Günü münasebetiyle tören düzenlendi

   Siverek’te Gaziler Günü münasebe...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, "19 Eylül Gaziler Günü" dolayısıyla tören düzenlendi. TBMM tarafından 19 Eylül günü Mustafa Kemal Atatürk'e verilen 'Gazilik' unvanı nedeniyle kutlanan Gaziler Günü, Siverek...

  • Sağlık-Sen’de delege seçimi

   Sağlık-Sen’de delege seçimi

   Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası'nda (Sağlık-Sen) başkanlık yarışı için oy kullanacak delegeler seçimle belirlendi. Faruk Günak ve Abdulkadir Yabir'in başkanlık yarışında oy kullanacak...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.