Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
 » 
Siverek’te 7 Hazirandan 1 Kasıma doğru
a aa
26 Ekim 2015 15:50
Mevlüt Bayraktar
Mevlüt Bayraktar Siverek’te 7 Hazirandan 1 Kasıma doğru

Değerli okuyucular, geride bıraktığımız 7 Haziran seçimlerinde birçoğumuz için sürpriz diyeceğimiz sonuçlar çıktı. Şahsen kendi açımdan bakacak olursam, özelikle Siverek’te çıkan tablo beni çok şaşırttı.

Siverek’te daha önce yapılan genel ve yerel seçimlerde büyük başarılar elde eden AK Parti nasıl olur da bir yıl ara ile %50 oydan %30’lara, HDP ise %20’lerden nasıl %40’lara çıkıyor?

7 Haziran seçim sonuçlarını her birimiz değişik şartlara ve nedenlere bağlayabiliriz, eminim ki herkesin yapacağı tespitlerde haklılık payı olacaktır. Şunu vurgulamak istiyorum ki; Siverek’te tarih boyunca hiçbir partinin %35’lik kemik oyu oluşmamıştır.

Yani hiç kimse kalkıp bana demesin bir yıl içerisinde Siverek’te 22 bin kişi ulusal bilince ulaşıp HDP ye oy verdi. Hayır, nasıl ki 47 bin oy gerçek manada AK Partileşmeyip, AK Partiye oy verdiyse aynı şekilde 7 Haziranda 43 bin kişi HDP’lileşmeden, HDP’ye oy vermiştir. Buradaki oy akışının ana etkenleri, esen rüzgârla birlikte iktidar partisinin yaptığı bazı hataların HDP’nin siciline artı olarak yazılmasıdır.

Siverek halkı 30 Mart yerel seçimlerinde sandığa giderken iktidar partisinden çok fazla şeyler bekliyordu. Adeta belediyeyi devralır almaz sihirli bir değnekle Siverek’i bütün sorunlarından kurtaracaktı.  Yerel seçimlerden önce AK Parti öyle bir hava verdi. Yani herkesin bilincinde Siverek güllük gülistanlık bir yer olacaktı,  hatta öyle ki 1 Mart sabahı sonradan söylediklerine pişman olan bir arkadaşım bana ‘Sanki yeniden dünyaya gelmiş gibiyim, Siverek’in havası ve gökyüzü dahi bana değişmiş geliyor’ demişti ama daha sonra hayal kırıklığına uğradığını da bana aktarmıştı.

Aslında halkta ne istediğini pek bilmiyordu, eleştiriyordu, hem de yerden yere vurarak. Ne yapılması, ne edilmesi gerektiği yönünde bir soru sorulduğunda ise ya kaçamak sözler yada çok basit şeyler söylüyorlardı. Aslında tüm bunlar daha önceki sistemlerin halk arasında yaydığı algı operasyonlarından başka bir şeyde değildi ve bu algı operasyonu 7 Haziranda sert yüzünü gösterdi.

Sorun ve parçaların bir araya gelmesi ile birlikte %47 oy alan bir parti bir yıl ara ile yüzde 33’e düştü.

Siverek kesinlikle Türkiye’deki diğer faktörlerle değerlendirilmemeli, bir gecede seçimin kaderinin değiştiği, iktidarların el değiştirdiği bu şehir başka hiçbir yere benzemiyor. Bundan dolayı özellikle AK Parti Siverek’in bu yanını dikkate alarak siyaset geliştirdiğini görüyoruz. Militan bir siyaset olamaz, ötekileştirici, ayrıştırıcı, o bizdendir, bu bizden değil gibi orta çağdan kalmış bir siyasetle hiçbir yere varılamaz.

Siverek’te yerel seçimlerde 47 bin oydan fazla oy alan AK Parti şuan özeleştiri yapıyor. Daha önceki 7 Haziran seçimlerinden önce kapıldığı rehavete bu seçimlerde kapılmadığı gözüküyor. Ama galiba HDP bu sefer 7 Haziran’da aldığı sonuçların rehavetine kapıldığı benziyor ki, bu seçimlerde meydanlarda pek fazla gözükmüyor.

Aşiret liderlerinin bir işareti ile binlerce oyun nereye gitmesine karar verildiği bir şehirde hiç kimsenin kemik oyları olamaz. Buradan hareketle geçen seçimlerde 43 bin oy alan HDP kesinlikle o oylara güvenip hareket etmemeli ve yine kesinlikle AK Parti’de kaybettiği oylar sonucu hayal kırıklığına devam etmemelidir. Kim daha fazla Siverek’in dinamiklerini keşfeder, sözü dinlenir kişi ve kişilere kendisini tanıtır ve ikna ederse Siverek’te iktidar o olacak.

Peki, bu iyi midir? Veya 2016’ya geldiğimiz bu çağda, insanların kaderine bir gecede yön vermek doğru mudur?  Hayır, iyi değil! Demokrasi ve özgürlükten yana olan herkes, bireylerin kendi iradeleri ile hareket edip, kendi vicdanları doğrultusunda oy kullanması gerektiğine inanmalıdır ve bu doğrultuda çalışmalıdır ama bunu göz önünde bulundururken, Siverek gerçeklerinden de uzaklaşmamalı.

1 Kasım’da yapılacak seçimlerin Siverek’te birçok değişimi getireceğine inanıyorum. Özelikle Mehmet Fatih Bucak’ın AK Partiye geçmesi Mehmet Kasım Gülpınar’ın bu seçimlere çok daha fazla önem vermesi, çalmadığı kapı, ziyaret etmediği mahalle ve aile bırakmaması, Belediye ve Teşkilatın gerçek manada ipi göğüslemeleri bu seçimlerde Siverek’te AK Partinin 7 Haziranda kaybettiği oyları tekrardan geri kazanacak gibi görünüyor. Üstelik yukarda da belirttiğim gibi Fatih Bucak’ında AK Parti saflarında olması, Bucak ailesinde milletvekili adayı olmaması, hepsi AK partinin hanesine yazılacak kanısındayım.

Bu seçimi etkileyecek büyük faktörlerden bir başkası da 7 Haziran seçimlerinden sonra oluşan kaos ve çatışmalı ortamdır. Tabii bu kaos ve çatışmalı ortamı kim oluşturduğu sorusuna HDP ve AK Parti tabanında zıt cevaplar var. Her iki parti birbirini suçlamakta, suçu karşı tarafta bulmaktadır, burada buna karar verecek ve seçiminde kaderini değiştirecek diyebileceğimiz etkili kesim kararsız kesimdir. Bana öyle geliyor ki bu kaos ve çatışmalı ortamdan bu kararsız kesim memnun değil, bu kesim tekrardan ülkenin 7 Haziran’dan önceki huzur ve barış ortamına dönmesini istemektedir.

Erken seçimlere kısa bir süre kalmasına rağmen Siverek’te bir seçim havası oluşmamış, özelikle HDP ye baktığımızda 7 Haziranda gösterdikleri tempoyu göremiyoruz. 7 Haziranda İslami sivil toplum kuruluşları ile geliştirdikleri diyaloglar, özelikle Azadi hareketi ile çalışmalarından bir eser kalmamış, buda Siverek’te HDP’nin kan kaybedeceğini gösteriyor.

Ne olursa olsun Siverek Allah’tan temennimiz 1 Kasımda yapılacak seçimlerin sükûnet içerisinde geçmesi, bir insanın burnu dahi kanamamasıdır ve kim kazanırsa kazansın demokratik haklar içerisinde herkes aldığı sonucu kabul etmesidir.

Kazanan insanlık olsun…

siverekte-7-hazirandan-1-kasima-dogru

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR