Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
 » 
Siverek’te Kadının Yeri Nerede?
a aa
18 Temmuz 2013 1:25
Nazlı Nomer
Nazlı Nomer Siverek’te Kadının Yeri Nerede?

Sevgili okurlar;bildiğiniz üzere kadınlarımızın en çok ezildiği ve en çok hiçe sayıldığı bölge Güneydoğu Anadolu bölgesidir.
Kentimiz Siverek,bu bölgenin bir kenti olduğu için kadının ezilmişliği, ötekileştirilmişlik acıda olsa bölgemizde yaşanmaktadır. Kadınlarımız, analarımız dediğimiz, yaşamımızın olmazsa olmazı olan kadınlarımızın yerini bir bayan olarak hep merak etmişimdir, erkek egemenliğinin hakim olduğu bir yerde yerimiz nerededir? Diye bir soruyu kadınlarımız yüksek sesle sormadı bugüne kadar. O soruyu hem sormak,hem de cevaplamak Siverek‘te görev yapan bir bayan gazeteci olarak bana düşer inancıyla soruyu yanıtlayayım.
Erkek bakış açısıyla baktığımızda; Siverek‘te kadınlarımız,analarımızın, kız çocuklarımızın yeri evidir. Birde köyde yaşıyorsa onun işiiki kat daha ağırdır. Bazen gördüğüm manzaralar beni çok üzüyor ilçe merkezindeki bazı ailelerin kız çocukları okuyor, buna karşın köylerde yaşayan kız çocukları orta öğretimi bitirmeden evde kısmetini beklemeye başlıyor.
Yazımda belirttiğim gibi; kırsal kesimde kadın olmanın zorlukları daha çok yaşanıyor. Kız çocuklarının eğitimlerine devam etmeleri, halen birçok bölgede ayıp olarak görülüyor. Kız çocuğu okula gitmek istiyorum diyemez, dediği zaman annesi veya babası ‘’okuyup ne olacaksın?Kır dizini otur evinde, biri gelip ister evlenirsin’’
Yani Güneydoğu Anadolu bölgesinde kız çocuklarının yeri okul sıraları değil küçük yaşta evlenmesi kocasının dizinin dibinde oturmasıdır.
Kız çocukları doğdukları andan itibaren başkalaştırılmaya, namusun ağır yükü omuzlarına yüklenmeye başlanılır. Kadın olmanın ağırlığını kız çocukları evlenmeden, daha saf ve masumken yaşamaya başlarlar.
Birinin oğlu olduğu zaman bazen davul zurna bile çaldırır, doğan oğlu için kurbanlar keser. Çoğu zaman kız çocukları için bunlar yapılmaz.
Batıda kız çocukları 12 yaşına basınca babasıyla gezer, yavaş yavaş araba kullanmayı öğrenirken en önemlisi iyi bir gelecek için dershanelere gitmeye başlar. Doğuda ise kız çocuğa gezmek hele babayla birlikte çarşıya, pazara gitmek bir çok ailede ayıp sayılır. Kız çocuğunun eline ancak inek sağmak için süt kovası, köy çeşmesinden su getirmek için su kovası verilir ve tezek yapmak öğretilir. Henüz 12 yaşındayken eline örgü şişi verilir annesi el işi öğren der.
Çocuklukta başlar bayan olmanın zorlukları, doğuda yaşa bakmaz kimse kız evine gelen görücülerin sayısı artar, evliliğin ne olduğunu henüz bilmeyen çocuk evlenir. 12 yaşında evlenir 18’ine basmadan çocuğu olur birde bunun erkek çocuk doğurmak derdi var, erkek çocuk doğurana kadar doğumlar aralıksız devam eder, hiçbir yakını çok doğumlar yüzünden kadının sağlığının düşünmez çoğu zaman .
Kadınları yazgısını yazan kâtip hayatın hep eksi yönü kadınlara yazar olmuş. Aslında suç toplumsal fakat kurtulmak için yazgıyı yazan kâtip suçlanır. Batıda bölgelerinde de kadınların zorlukları acıları vardır.Acı yaşamayan, elini sıcak sudan soğuk suya değdirmeyen kadınların çoğu burjuva sınıfına mensuptur, onlara değil erkekleri hiçbir güç iş yaptıramaz, çünkü burjuva kadını narindir incedir, doğuda ise en ağır yük, kısacası yaşamın tüm yükü kadınların omuzundadır.
Burjuva kadını sabah uyanınca spora, öğleden sonra havuza jakuziye, akşam ise cilt bakımına gider.
Doğuda ise kadının sabah sporu kocası uyanmadan inekten süt sağmak, öğlen ise ya tarlada çalışmak ya da köyün çeşmesinden bidonlarla su taşımaktır, akşama doğru ise tezekle yakılan ateşten yufka ekmek yapmaktır.
Lafı fazla uzatmayalım, günümüzde Doğuda güneş kadınlar için doğmuyor, saç üstünde yufka pişiren emekçi kadınlar için yaşam ateşten bir gömlektir,yaşamın devam ve sevdiklerinin yaşaması için kadınlarımız ateşten gömleği severek giyebiliyorlar. Ne mutlu ki o insana canından canları oluşturur.
Bir bayan gazeteci olarak bize düşen bu tür yazıları yazıp bazılarına mesaj vermek ve Elleri öpülesi bu kadınlarımızın, Allah yardımcısı olsun demekten başka bir şey yapamamanın acısıyla tüm kadınlara selam olsun.

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.