Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Siverek’te Kobani Protestosu
a aa
Tarih : 27 Haziran 2015 15:53

Siverek’te Kobani Protestosu

Siverek ilçesinde, IŞİD militanları tarafından Kobani'ye yapılan bombalı saldırı basın açıklamasıyla kınandı.
Siverek’te Kobani Protestosu
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde HDP ve DBP teşkilatları ortak basın açıklaması yaparak IŞİD militanları tarafından Suriye’nin Kobani (Ayn el-Arap) kentine yapılan bombalı saldırı kınandı. Saat 14.00’de Kanlıkuyu meydanında bir araya gelen partililer, slogan atarak bombalı saldırıyı protesto etti. DBP Siverek İlçe Başkanı İbrahim Ayyıldız, saldırılarda 150 kişinin hayatını yitirdiğini, 180 kişinin ise yaralandığını belirtti.

Ayyıldız tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Vahşi, barbar, insanlık düşmanı IŞİD çeteleri Kobani’de sivil halka yönelik yaptığı saldırılarda 150’nin üzerinde kişi yaşamını yitirmiş, 180 civarında kişi yaralanmıştır.

Bu katliamı gerçekleştirenlere insan demek, insanlığa hakarettir. İnsanlık düşmanı bu çeteler bu katliamları yaparken kendilerine destek veren devletler vardı. Dökülen her damla kanda onların eli vardır. Rojava’da üç yıldır bazı uluslararası güçlerin desteğini alan barbar IŞİD çeteleri hiçbir insani değeri tanımadan katliamlarını sürdürüyor. Sözde kendilerine Müslüman’ım diyen bu vahşi yaratıklar mübarek Ramazan ayında bu katliamı gerçekleştirmiştir.

İslam’ı kendine referans alan tüm kurumlara, cemaatlere çağrımızdır; “Sessiz kalmayın. Sessizliğiniz bu barbarlığı kabullenmenizdir. Sessizliğiniz İslamiyet’e zarar vermektedir. Bu mübarek ayda sessizliğiniz İslamiyet’in bütün insani değerlerinin, kutsallığının yerle bir edilmesidir.”

Bu saldırılar gösteriyor ki; halkımızın 7 Haziran 2015 seçimlerindeki başarısını Kobani’deki ve Gre Spi’deki zaferi hazmedemeyen karanlık güçler Kürt halkının yaşam hakkına yönelik en vahşi katliamları uygulamakta tereddüt etmiyorlar. Erzurum’da minibüsü ve şoförü canlı canlı yakan, 5 Haziran’da Amed mitinginde patlayan bomba, Adana ve Mersin’de parti binalarımıza bombalı saldırı yapanlar IŞİD ve onun destekleyen zihniyetidir.

Gre Spi’nin özgürleştirilmesinin ardından oradaki zaferi hazmedemeyen AKP hükümeti; “PYD, IŞİD’den daha tehlikelidir” diyerek kara propaganda yürütmektedir. Başbakan Davutoğlu iki yıl önce IŞİD için; “Öfkeden bir araya gelen insan topluluğudur.” diyerek onları masum gösteriyordu. AKP hükümeti ve onun zihniyetinin ürünü olan IŞİD, çoluk çocuk, yaşlı, kadın demeden sivil halka saldırıyor ve onları katlediyor. AKP hükümeti iki yıldır IŞİD’in elinde olan Gre Spi’de Akçakale sınır kapısını açık tutmuş, hiçbir zaman onları tehlike olarak görmemiştir. Ne zamanki YPG, YPJ Gre Spi’yi özgürleştirmiş AKP’den ve yandaş medyadan aynı sözler bir koro halinde hep birlikte söylenmiştir. Gre Spi’nin özgürleşmesine tahammül edememişlerdir. İnsanları vahşice katleden, kadınları pazarlarda satan, insani hiçbir değere saygı göstermeyen, peygamberlerin türbelerini ve camileri havaya uçuran bu barbar çete AKP için hiçbir zaman tehdit unsuru olmamıştır.

Cumhurbaşkanı’nın dünkü açıklaması Kürt halkının zaferine, bir statü elde etmesine tahammülsüzlüğünün açık bir kanıtıdır.

IŞİD’in bu saldırısı, IŞİD’in Rojava’da tükendiğinin göstergesidir. Kürt halkının yiğit evlatları IŞİD’e hak ettiği cezayı verecektir. IŞİD’in yenilgisi, IŞİD üzerine planlama yapanlarında yenilgisi olacaktır. IŞİD çetelerini barındıran, onlara destek veren, elaman kazandıranlara çağrımızdır. “Bundan vazgeçin. Bu halkın evlatlarını kendi halkını katletmeye göndermeyin, bunun vebali ağırdır, bu halk sizden hesabını sorar, bunun altında ezilirsiniz.”

Kobani ‘deki bu saldırı Kürt halkının zafere yürüyüşünü engelleyemeyecektir. Kürt halkının yiğit evlatları özgürlük yürüyüşüne devam edecek, Kürdistanı özgürleştirerek tarih yazacaklardır. Şuanda o tarih ödediğimiz bu bedellerle yazılmaktadır. Kürt halkı hiçbir zaman boyun eğmemiştir. Özgürlüğe inanmış, onun için mücadele etmiş, direnmiş, en ağır bedelleri ödemiş ama asla özgürlük aşkından vazgeçmemiştir.

Kobani ‘de yaşanan bu vahşi katliamı lanetliyoruz. IŞİD ve destekçileri tarihin karanlık sayfalarında yerlerini alacaklardır.”

Saldırı slogan atıp alkışla protesto eden kalabalık, olaysız bir şekilde dağıldı.

siverekte-kobani-protestosu (2)

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir araya geldi

   Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde gaziler ve şehit aileleri, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle düzenlenen yemekte bir araya geldi. Siverek Belediyesi ve Kaymakamlık tarafından Gaziler Günü münasebetiyle...

  • Siverek’te aşure etkinliği

   Siverek’te aşure etkinliği

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince (İKRA-DER) aşure günü münasebetiyle 'Muharrem Ayı ve Aşure' isimli program düzenlendi. Şanlıurfa karayolu 5'inci...

  • Basın mensuplarından Kaymakam Çiftçiler’e ziyaret

   Basın mensuplarından Kaymakam Çiftçile...

   Siverek ilçesinde ulusal ve yerel yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileri, bir süre önce göreve başlayan ilçe kaymakamını ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2. ve 3. maddeleri gereğince...

  • Siverek’te Gaziler Günü münasebetiyle tören düzenlendi

   Siverek’te Gaziler Günü münasebe...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, "19 Eylül Gaziler Günü" dolayısıyla tören düzenlendi. TBMM tarafından 19 Eylül günü Mustafa Kemal Atatürk'e verilen 'Gazilik' unvanı nedeniyle kutlanan Gaziler Günü, Siverek...

  • Sağlık-Sen’de delege seçimi

   Sağlık-Sen’de delege seçimi

   Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası'nda (Sağlık-Sen) başkanlık yarışı için oy kullanacak delegeler seçimle belirlendi. Faruk Günak ve Abdulkadir Yabir'in başkanlık yarışında oy kullanacak...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.