Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
Siverek’te Mevlid-i Nebi programına yoğun ilgi
a aa
Tarih : 27 Kasım 2017 8:19

Siverek’te Mevlid-i Nebi programına yoğun ilgi

Siverek’te Mevlid-i Nebi programına yoğun ilgi
Siverek’te Mevlid-i Nebi programına yoğun ilgi
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Hz. Muhammed’in (sav) veladetinin yıl dönümü münasebetiyle Siyer Araştırmaları Merkezi Başkanı Muhammed Emin Yıldırım’ın katıldığı program düzenlendi.

Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden, İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İKRA- DER) tarafından Hz. Muhammed’in (sav) veladetinin yıl dönümü münasebetiyle Mevlid-i Nebi etkinliği düzenlendi. Fırat Mahallesinde bulunan bir düğün salonunda düzenlenen programa Hür Dava Partisi (Hü-da Par) Siverek İlçe Başkanı Abdulrahim Sımak, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, cami imamları ve vatandaşlar katıldı.

Bu sene “Rahmet, Barış ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed” temasıyla düzenlenen etkinlik Kur’anı Kerim tilaveti ile başladı. Programda Siverek İkra İlahi grubu tarafından mevlidi şerif ve ilahiler seslendirildi. Programa konuşmacı olarak katılan Siyer Araştırmaları Merkezi Başkanı Araştırmacı Yazar Muhammed Emin Yıldırım, peygamber efendimizin örnek hayatından tablolar sundu.

-Siverek’e gelmeyi nasip ettiği için Allah’a hamd olsun

Veladet günlerini yaşadıklarını belirten Yıldırım, “Muhterem kardeşlerim! Güzel bir mevsimdeyiz. Peygamberimizin Cihan’a teşvik ettiği bir kutlu doğum ayındayız, bir rebiyülevvel ayındayız. Bu veladet günlerini yaşarken, böyle güzel bir coğrafyaya gelmeyi, Allah bana nasip etti. Böyle güzel bir programı Siverek’te icra edebilmeyi, Rabbim bana nasip ettiği için ayrıca Allah’a hamd ediyorum.

-Bu topraklar sahabeye yatak olmuştur

Siverek’in önemli bir coğrafya ve önemli bir toprak olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Bazen içinde yaşayanlar, yaşadıkları coğrafyanın değer ve kıymetini tam olarak takdir edemeyebilirler. Ben dışarıdan biri olarak buna ait bir kaç cümle söylemek istiyorum. Bu toprakların değer ve kıymeti yüzlerce sahabe efendimize yatak olmasından dolayıdır. Düşünün Peygamber Efendimizin vefatının üzerinden daha 5 yıl geçmiş, Hicret’in 15. – 16. yılı, İyaz Bin Ganem komutasındaki İslam ordusu Anadolu fetihleri için bu topraklara geldiği zaman, Halit Bin Velid bu toprakları ordugâh olarak edinmiştir. Peygamberin vefatının üzerinden 5-6 yıl daha geçmeden, sayıları 5 bine, 6 bine, 7 bine ulaşan İslam ordusu, bu topraklara gelip konakladığı zaman, o İslam ordusunun içerisinde bulunan askerlerin büyük kısmı sahabeydi. Geri kalanı ise en hayırlı ikinci nesil olan tabiin neslindendi. Dolayısıyla biz bu toprakları anarken değer ve kıymetine ait bazı şeyleri söylerken, imanının tohumunu sahabenin ektiği bir coğrafyadan bahsettiğimizi hiç unutmayalım. Eğer bir toprağa imanın tohumunu sahabe ekmişse, korkmayın. Allah’ın izniyle o topraklarda iman, kıyamete kadar ilelebet kalacaktır. İnşallah o topraklarda İslam her zaman için çok farklı bir biçimde yaşanacaktır, karşılık bulacaktır” dedi.

-İslam’ın gür sedası buradan başka yerlere yayılacaktır

İslam coğrafyasının çeşitli sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Yıldırım, “Bugün belki biz coğrafyamızda bazı sıkıntılar yaşıyor olabiliriz. Bazen İslam’ın yaşana bilirliği adına bazı zafiyetler yaşayabiliriz. Ama gün gelecek o ekilen topraklar gerçekten fidana duracak, o topraklardaki tohum, farklı bir biçimde mahsul verecek ve o gün asıl İslam’ın o gür sedası buradan başka yerlere de yayılmış olacaktır. Allah o günlere de bizi eriştirsin, diye dua edelim. Şu veladet günleri, güzel günlerin, o müjdeli günlerin gelişinin habercisi olsun, diye Rabbimizden niyaz edelim” ifadelerini kullandı.

-Peygamberin şefkat ve merhametinden nasiplenmeyen yoktur

Rahmet kavramının çok önemli bir kavram olduğuna vurgu yapan Yıldırım, “Peygamber Efendimiz evrensel bir rahmetin en üst düzeyinde olan bir temsilcidir. Kur’an onun rahmetine birçok ayette işaret buyurur. Ama özellikle Tevbe suresinin son ayetlerinde, o rahmet başka bir biçimde karşılık bulur. ‘Size kendi içinizden öyle bir elçi gelmiştir ki, kendi nefislerinizden sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. Sizin başınıza gelen dert kendi başına gelmiş gibi onun yüreğine etki eder. O müminlere karşı çok Rauf yani şefkatli ve çok rahimdir yani merhametlidir.’ Rauf ve Rahim’i Biz ikisini beraber rahmet olarak ele alabiliriz. O bir rahmet elçisidir. Onun rahmeti hayatın tamamını kuşatacak bir rahmettir ve bunun onlarca, yüzlerce karşılığını görebiliriz. Şöyle bir düşünelim, Peygamber Efendimizin rahmetinden, onun engin şefkatinden, onun engin merhametinden, nasiplenmeyen kim kalmıştır. Sadece Müminler değil, düşmana karşı bile merhamet duyan, onlara acıyan ve iman etmedikleri için bunun ıstırabını, acısını yüreğinde duyan bir peygamber var karşınızda. Bir tanesi Mekke ve Medine’de vefat edecek, onun ölümü, Peygamber Efendimizin yüreğini yakmayacak? Öyle bir şey yok. Eğer ölen kişi Müslüman değilse, Allah resulü buna daha fazla üzülecek. Sebebi ne biliyor musunuz? Elimizden kayıp gitti ve biz imanı onlara duyuramadık, imanı onlara ulaştıramadık noktasında bir acıdır. Sadece insanlara değil, sadece yanındaki arkadaşlarına, dostlarına değil, öyle bir engin şefkat ve merhamet ki varlığın tamamı bu engin şefkat ve merhametten bir şekilde karşılık bulacaktır” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Peygamberimizin hayvanlara karşı merhametinden de örnekler veren Yıldırım, şunları söyledi: “İbni Abbas bir rivayet aktarıyor, Medine’de Peygamber Efendimiz ile birlikte yürüyorduk. Bir ara baktım ki adamın biri koyunu bağlamış onu kesecek ama geçmiş tam karşısında bıçağını biliyor. Koyunun gözlerinin önünde. Peygamber Efendimiz bu manzarayı görünce o adamın karşısına geçti ve o adama dedi ki, be adam! sen bu koyunu defaatle mi öldürmek istiyorsun? Madem bıçağını bileyeceksin git başka bir yerde bile, sen bu koyuna neden eziyet ediyorsun ? Bu manada hayvanlara karşı bile bir şefkatini, merhametini onlarca rivayet üzerinden okuyoruz.”

Program Muhammed Emin Yıldırım tarafından yapılan dua ile sona erdi.

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • Adaylar seçim çalışmalarını sürdürüyor

   Adaylar seçim çalışmalarını sürdürüyor...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde seçim çalışmaları kapsamında çeşitli toplantılar düzenleyen belediye başkan adayları, ziyaretlere devam ediyor. -Şeyhmus Aydın mimarlarla bir araya geldi AK Parti...

  • Geçici aday listeleri seçim kurullarına teslim edildi

   Geçici aday listeleri seçim kurulların...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde yarışacak siyasi partiler, geçici aday listelerini seçim kurullarına teslim etti. Bazı siyasi...

  • Hayrat Siverek’ten yetimler yararına kahvaltı

   Hayrat Siverek’ten yetimler yara...

   Hayrat İnsani Yardım Derneği (Hayrat-Der) Siverek temsilciliğince yetimler ve eğitim yararına kahvaltı programı düzenlendi. Düzenlenen program çerçevesince dernek gönülleri tarafından evde hazırlanan...

  • ‘4K Kitap ve Kahve Evi’ Projesi

   ‘4K Kitap ve Kahve Evi’ Projesi

   Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığının desteklediği projeler kapsamında, '4K Kitap ve Kahve Evi' açıldı. Siverek-Der. tarafından gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerini...

  • Aydın esnaf ziyaretlerini sürdürüyor

   Aydın esnaf ziyaretlerini sürdürüyor

   AK Parti Siverek Belediye Başkan Adayı Şeyhmus Aydın, seçim çalışmaları kapsamında oto galericiler sitesi ile buğday pazarı esnafını ziyaret etti. AK Parti Belediye Başkan Adayı Şeyhmus Aydın, seçim...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR