Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Siverek’te Şehadet Gecesi Programı
a aa
Tarih : 17 Şubat 2017 12:29

Siverek’te Şehadet Gecesi Programı

Siverek’te Şehadet Gecesi Programı
Siverek’te Şehadet Gecesi Programı
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde Siverek İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından İslam Şehitlerini anmak için ‘Şehadet Gecesi’ adlı program düzenlendi.

 

İlçede bulunan özel bir düğün salonunda saat 19.30’da başlayan programa Eğitimci Yazar Mehmet Göktaş ve Özlem Ajans sanatçısı Bilal Güler katıldı.

EgnzG8.jpg (636×333)

 

Program Sabri Öztürk tarafından okunan Kur’an-ı kerim tilaveti ile başladı. Ardından Siverek İkra-Der başkanı Abdulgafur Karaca selamlama konuşmasını yapmak üzere söz aldı. Karaca konuşmasına misafirleri selamlayarak başladı. Karaca konuşmasında; ‘Kıymetli misafirler yüce İslam davası için canını seve seve feda eden İslam şehitlerini anlamak için düzenlemiş olduğumuz Şehadet Gecesi programına hepiniz hoş geldiniz. Şehadet gibi aziz bir makamın içinin boşaltılmaya çalışıldığı bu dönemde gerçek anlamda şehitliğin ve şehadetin ne olduğunu bizlere ancak makam, mevki, mal veya çeşitli dünyevi menfaatler için ölenler değil, ancak ve ancak Allah rızası için savaşıp canlarını feda edenler anlatabilir. Bizde bu düşünceyle Şubat ayının soğuk gecesini ısıtmak için bu gece de İslam şehitlerini anarak onların kutlu davasını anlamaya çalışacağız inşallah.’ dedi.

 

8M09qQ.jpg (636×333)

 

Selamlama konuşmasının ardından Mısırda cunta yancıları tarafından şehit edilen Esma Beltaci anısına kurgulanmış, Beltaci’nin şehit edilişinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi izletildi.

 

YD2MM2.jpg (636×333)

 

Program daha sonra Özlem Ajans Sanatçısı Bilal Güler’in birbirinden güzel ilahi ve ezgileriyle devam etti. İlahi ve ezgilerin ardından program sunucusu Mehmet Aydın ‘Şehadet’ isimli şiirini katılımcılara seslendirdi.

 

j8Pv0n.jpg (636×333)

 

Programa konuşmacı olarak katılan Eğitimci – Yazar Mehmet Göktaş günün anlam ve önemini anlatmak için sahneye çıktı. Göktaş konuşmasına Mavi Marmara şehidi Furkan Doğan ile 6-7 Ekim olaylarından şehit edilen Yasin Börü ile tanışmasını anlatarak başladı. Göktaş; ‘Buraya Şehit Furkan Doğan ile Şehit Yasin Börü’nün fotoğrafını koymuşlar. Çok ilginçtir bir hatıram var bunlarla. Furkan’ı Kayseri’den gemiye bindirip Mavi Marmara’ya bindirirken sarılmış, kucaklaşmıştım. İçimde aynen böyle göğsümde hala ne zaman fotoğrafını görsem göğsümde halen aynı sıcaklık oluşuyor. Epeyce insanı yolcu ettik ama bunun yaşı, bunun yüzü, bunun sureti bende öyle bir iz, öyle bir sıcaklık bıraktı. Ondan sonra bir gün Diyarbakır’da bir düğün oluyordu bende oradaydım. Gençlerle oturduk, tanıştık. Ondan sonra şehit Yasin’i getirdiler yanıma. Yasin’le de sarıldık. İsmini sordum, ismim Yasin Börü dedi. Dikkatimi çekti çünkü Börü soy adında İslam davasına ömür veren, zindanlarda çürüyen, şehit olan birileri vardı. Yasin Börü öyle mi dedim. Evet dedi ve bir daha sarıldık. Ve Yasin’inde sıcaklığı aynen göğsümde, yüreğimde. Bu iki yavrumuzun sıcaklığını daha da hissediyorum.’ dedi.

 

ZZgAvZ.jpg (636×333)

 

– Bunlardan Birisi Türk Birisi Kürt

 

Göktaş konuşmasının devamında; ‘Ben inanıyorum ki Allah’ın Resulünün kucağına oturdular. Biri bir dizine diğeri bir dizine oturdu diye inanıyorum ben. Bize Allah’u Teâlâ şunu gösterdi; bunlardan birisi Türk birisi de Kürt. Ey ümmet eğer siz kurtulmak istiyorsanız işte Peygamber’in kucağına biriniz Türk olarak biriniz Kürt olarak orada buluşacaksınız. Bu ümmetin bu dünyada felaha ermesinin, kurtuluşa ermesinin de yegane yolu budur diye Allah bize bunları, bu yavruları bu şekilde gösterdi. Yani sadece genç yaşta şehit oldular diye düşünmeyin aynı zamanda bu ümmetin kurtuluş reçetesini yazarak gittiler bu yavrular bizlere.’ dedi.

 

2rmYLj.jpg (636×333)

 

Göktaş konuşmasında Fettullah Gülen’in ve İŞİD ‘in yaptıklarını eleştirdi. Göktaş; ‘Utanmıyor musun yüz binlerce insanı işinden, aşından, evinden, yuvasından etmeye. Yani Müslümanları harcamayacağız dernek adına, vakıf adına. Gençliğine el koymayacağız onlar bize emanetse. Bir otomobili alıp pikniğe giderken bile eğer bir çocuk yanımızda yolda giderken bir kaza olursa, başına bir iş gelse ben bu yavrunun annesine, babasına ne diyeceğim diye çekiniriz öyle değil mi? Sorumluluk lazım. Peygamber olmak, peygamberin ümmeti olmak, ashabı olmak bunu gerektirir. Onun için biz Müslüman gençlerimizi, yavrularımızı ucuza satmayacağız. Sadece ölümlerine değil, her şeyine sahip çıkacağız. Ve onların emaneti bizim üzerimize diyeceğiz. Bu peygamber ahlakıdır. İşte bugün Müslümanların arasında en acı olay bu. İŞİD’e bakıyor musunuz? Dikkat edin İŞİD’in öldürdüğü adamlarından, İŞİD’in bir yere girip de bilmem ne kadar insanı kesti, biçti, kurşuna dizdiğini konuşmayacağım bugün. Onları demiyorum. İŞİD’in kendisi var ya tam 60 bin tane delikanlının ölümüne sebep oldu. Ortada da bir şey yok dikkat edin. Bu ümmetin çocukları bu kadar ucuz mu kardeşlerim’ diyerek son verdi.

 

vbdmdv.jpg (636×333)

 

Mehmet Göktaş’ın duygu ve anlam dolu konuşmasının ardından program Sanatçı Bilal’in ilahilerini seslendirmesiyle devam etti. Salonda şehadet ile ilgili ilahi ve ezgiler seslendirilirken katılımcıların da ilahilere eşlik ettiği gözlendi.

 

j8PvEn.jpg (636×333)

 

Program daha sonra Abdulkadir Turan’ın genelde dünya özelde ise Müslümanlar için yapılan dua ile sona erdi.

 

Programa katılımın yoğun olması nedeniyle bazı misafirlerin programı ayakta izlemek zorunda kaldığı gözlendi. (Haber: Yusuf Eyyüp Sarı)

 

ld20Jb.jpg (636×333)

 

 

EgnzG8.jpg (636×333)

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • Siverek Önder dualarla açıldı

   Siverek Önder dualarla açıldı

   ÖNDER İmam Hatipler Derneği Siverek Şubesi düzenlenen tören ile açıldı. İlçenin Hasan Çelebi Mahallesinde düzenlenen açılışa, Şanlıurfa İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (ŞANİMDER) Başkanı...

  • SGK çalışanları kırsaldaki vatandaşları bilgilendiriyor

   SGK çalışanları kırsaldaki vatandaşlar...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları, kırsal mahalleleri gezerek vatandaşları bilgilendiriyor. Siverek Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Yurdaer Tecir ve beraberindeki...

  • Kiralık araçları şehit ailelerine ücretsiz veriyor

   Kiralık araçları şehit ailelerine ücre...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir araç kiralama firması, kiralık araçları şehit ailelerine ücretsiz olarak veriyor. Ofis Mahallesi'nde hizmet veren firma, ilçedeki şehit aileleri ve birinci derece...

  • Okul kütüphanesi kitap bağışı bekliyor

   Okul kütüphanesi kitap bağışı bekliyor

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir grup öğretmen ve öğrenciler tarafından yapılan okul kütüphanesi, vatandaşlardan kitap bağışı bekliyor. Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi öğrencileri, kısıtlı...

  • ‘Saklı Cennet’ Takoran doğa tutkunlarını bekliyor

   ‘Saklı Cennet’ Takoran doğ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Fırat Nehri'ne dik uzanan kayalıklarla süslü, 'Takoran Vadisi', turizmcileri ve doğa tutkunlarını bekliyor. Takoran Vadisi, 1992 yılında Atatürk Barajı’nın yapılmasıyla...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.