Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Sosyolog İsmail Beşikçi Siverek’te
a aa
Tarih : 06 Aralık 2014 17:06

Sosyolog İsmail Beşikçi Siverek’te

Beşikçi, Siverek Kürt Kültür Derneğinin davetlisi olarak ‘Devletsiz Milletler’ konferansına katıldı
Sosyolog İsmail Beşikçi Siverek’te
reklam

Siverek Kürt kültür merkezinin davetlisi Siverek ilçesine gelen İsmail Beşikçi İlçenin El Cabir mesleki ve teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen ” Devletsiz Milletler” adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın Moderatör Avukat Mehmet Güzeller Kürtçe yaptığı konuşmasında sosyolog İsmail Beşikçi’nin hayatını ve Kürtler için verdiği mücadelesini anlattı.

Konferansta konuşan Sosyolog İsmail Beşikçi ‘Siverek’in yanında çok büyük bir değere sahip olduğunu’ belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

“Tarih boyunca Kürtler soykırıma uğramıştır, ama bunu yaparken de düşmanlık üzerinden değil İslam kardeşliği özerinden yapmışlardır, bu bir hak ihlalidir, bu bit hak gaspıdır, Ortadoğu’da 50 milyondan fazla bir nüfusa sahip olan bir milletin devletinin olmayışı ve bu güçten yoksun kalışı işte bizi bu zaman getirmiştir. Kürtlerin güçlü ve caydırıcı bir devleti olsaydı emin olun ki 1988 yılındaki Halepçe katliamı olmazdı.

Kürtlerin güçlü bir devleti olsaydı şimdi DAİŞ denen çeteler Kobani’de, Şengelde Kürtlerle savaşmazlardı. DAİŞ çeteleri yalnızca orta doğuda devleti olmayan Kürtlerle savaşıyor, yalan haberlere ve yalanlara inanmayın. Deniyor ki ha DAİŞ Bağdat’ta yürüdü ya da Bağdat kapılarına dayandı tüm bunlar yalan, DAİŞ çeteleri hepsi işte Kürtlere soykırım düzenleyen devletler tarafından besleniyor, bunlar nasıl kalkıp kapılarına dayanacak.

İşte son süreçte bir devletin gerekli olduğu ve bu devletinde çok güçlü olması gerektiğini ortaya çıkardı, maalesef orta doğuda güçler Kürtlerin güçlenmesini ve silah sahibi olmasını istemiyor. İşte ırak Kürdistan’ı Mesut Barzani ne kadar silaha ihtiyacımız var dese de Bağdat ve diğer Ortadoğu ülkeleri peşmergelerin ağır silahlara sahip olmasına izin vermiyor. Orta doğuda 300 bin nüfuza sahip bir katar devleti kadar Kürtlerin değeri şuan yok.

Düşünebiliyor musunuz? 50 milyonluk bir halk 300 bin nüfusluk bir halk kadar değerli ve ehemmiyetli değilse bu İslam kardeşliği yâda başka adını koydukları düzenler neyin nesi. Devlet güçtür ve bu gücü Kürtler elinde bulundurmak zorundadır”

Yaklaşık iki saat süren konferansın ardından dinleyicilerin yazılı olarak sordukları soruları cevapladı. Beşikçi daha sonra dinleyiciler tarafından satın alınan kitaplarını imzaladı.

Bir önceki haber : Siverek’te ilk kez AÖF sınavları yapıldı

sosyolog-ismail-besikci-siverekte (1) sosyolog-ismail-besikci-siverekte (2) sosyolog-ismail-besikci-siverekte (3)

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER SİVEREK HABERLERİ

  • Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir araya geldi

   Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde gaziler ve şehit aileleri, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle düzenlenen yemekte bir araya geldi. Siverek Belediyesi ve Kaymakamlık tarafından Gaziler Günü münasebetiyle...

  • Siverek’te aşure etkinliği

   Siverek’te aşure etkinliği

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince (İKRA-DER) aşure günü münasebetiyle 'Muharrem Ayı ve Aşure' isimli program düzenlendi. Şanlıurfa karayolu 5'inci...

  • Basın mensuplarından Kaymakam Çiftçiler’e ziyaret

   Basın mensuplarından Kaymakam Çiftçile...

   Siverek ilçesinde ulusal ve yerel yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileri, bir süre önce göreve başlayan ilçe kaymakamını ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2. ve 3. maddeleri gereğince...

  • Siverek’te Gaziler Günü münasebetiyle tören düzenlendi

   Siverek’te Gaziler Günü münasebe...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, "19 Eylül Gaziler Günü" dolayısıyla tören düzenlendi. TBMM tarafından 19 Eylül günü Mustafa Kemal Atatürk'e verilen 'Gazilik' unvanı nedeniyle kutlanan Gaziler Günü, Siverek...

  • Sağlık-Sen’de delege seçimi

   Sağlık-Sen’de delege seçimi

   Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası'nda (Sağlık-Sen) başkanlık yarışı için oy kullanacak delegeler seçimle belirlendi. Faruk Günak ve Abdulkadir Yabir'in başkanlık yarışında oy kullanacak...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.