Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Tarlada Ot Mücadelesi
a aa
Tarih : 15 Aralık 2014 20:30

Tarlada Ot Mücadelesi

Bir sonbahar mevsimini daha geride bıraktık.
Tarlada Ot Mücadelesi
reklam

Bir sonbahar mevsimini daha geride bıraktık. Ekim ayı, adı üstünde tohumlar ekildi, sarı başaklara gebe artık topraklar. Efendilikleri özleyişlerde saklı cefakar çiftçilerimize bir kez daha MERHABA…

     Çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerde bulunurken yapmaları ya da yapmamaları gerekenleri sadelik ölçüleri içerisinde anlatmaya çalışırken, küçük de olsa bir faydamın dokunuyor olacağını bilmek büyük bir mutluluk… Bilindiği üzere tarımda başarının sırrı birçok faktörün bileşkesinden oluşur. Bu faktörlerin en önemli ve belki de en fazla hata yapılanlarından biri de “tarımsal ot mücadelesidir.” Bu yılki erken gelen yağışlar bu mücadelenin de erken başlayacağı anlamına gelmektedir.

      Öncelikle tarlalarımızda ektiğimiz kültür bitkilerimizin içerisinde, istemediğimiz halde kendiliğinden çıkan tüm otları, yabancı ot olarak sınıflandırıyoruz. Yani ektiğimiz buğdayın içerisinde kendiliğinden mercimek bitkisi de çıkmışsa bu bizim için bir yabancı ottur (bunun tersi de aynıdır). Konunun bu kadar önemli olmasının sebebi; istemediğimiz bu yabancı otların tarım ürünlerimize %30-40’a kadar varan verim kayıplarına sebep olmasıdır. Kendiliğinden çıkan bu otlar ekinlerimizle adeta ortak bir yaşam ve rekabete girerler. Bitkilerimize gelen ışığı, topraktaki suyu ve verdiğimiz gübreye kadar birçok besine ortak olurlar. Hatta toprak sıcaklığını bile 1-2 santigrat derece düşürebiliyorlar. Çiftçilerimiz her yıl bilinçsiz ilaçlamalar yüzünden eski parayla milyarlarca lira ekonomik kayıplara uğramaktadırlar. Bundan dolayı bu ayki makalemin konusunu bu yapılan hataları irdelemek ve bazı önemli kuralların önemini hatırlatmaya ayırmak istiyorum.

     Bunlardan en önemlisinden başlamak gerekirse:

 1. Öncelikle yabancı otlar ne çok erken, nede çok geç olacak şekilde, zamanında ilaçlanmalıdır(Bu konuda bir uzmana danışılmasında fayda olacaktır). Zamanı geçmiş büyümüş bir otu öldürmek güç olduğu gibi, aynı zamanda topraktaki besinleri de kaldırıp tarlaya belirli bir zarar vermiş olduğundan, geç yapılmış bir ilaçlamadan fazla bir yarar beklenmemelidir.
 2. İlaçlama dozu su tankına (halk arasındaki tabirle HOLDER ) göre değil, 1000 m2 olan bir dönüme (dekar) göre ayarlanmalıdır. Rüzgarsız güneşli bir günde dönüme en az 20 LT su düşecek şekilde ilaçlama yapılmalıdır.
 3. İlaçlama yapıldıktan sonra en az 3-4 saat yağmurun yağmaması gerektiği kuralı unutulmamalı, gerekirse meteorolojik veriler takip edilmelidir. Hatta ilaçlara uygun bir yayıcı –yapıştırıcının karıştırılması bu riskin azaltılmasında yardımcı olacaktır.
 4. Yabancı otların en çok tarla etrafındaki otlardan geldiği bilinmektedir. Bunun için tarla sınırlarını oluşturan alanlarda da ot temizliğine dikkat edilmelidir. Zira bu şeritlerde gelişip tohum bağlayan bitkilerin tohumlarını rüzgar, yağmur ve çeşitli ekipmanlar ile tarlaya sürüklendiği bilinmektedir.
 5. İlaçlama tankının (holder) püskürtme memeleri ilaçlamadan önce kontrol edilmeli ve her ilaçlamadan sonra holderin bakımı yapılmalıdır.
 6. Bir diğer konu ilaçlama tankına çok fazla ilacın karıştırılmaması gerektiği ve ilaçların tankın içinde bozulma ihtimallerine karşılık tankta fazla bekletilmemesi gerekliliğidir.
 7. Son olarak çiftçilerimizin en büyük şikayetlerinden biri de tarım ilaçlarının, yabancı otları artık eskisi kadar iyi öldürmedikleri yönündeki bazı haklı şikayetleridir. Haklı şikayet diyorum, çünkü yabancı otlar birçok ilaca karşı bağışıklık kazanmış durumda. Bunun için de bu konuda uzman Ziraat Mühendisi arkadaşların bilgisi dahilinde farklı gurup ilaçların kullanılması gerekmektedir.

TÜM ÇİFTÇİLERİMİZİN KAZASIZ BELASIZ VE BEREKETLİ BİR HASAT DÖNEMİ GEÇİRMESİ DİLEĞİYLE… HOŞÇA KALINIZ…

tarlada-ot-mucadelesi

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ZMANŞET HABERLERİ

  • Öğrencisini kaçırmaya çalışan öğretmen tutuklandı

   Öğrencisini kaçırmaya çalışan öğretmen...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, 14 yaşındaki kız öğrencisini kaçırmaya gittiği iddiasıyla gözaltına alınan öğretmen tutuklandı. İddiaya göre, ilçedeki bir ortaokulda sosyal bilgiler öğretmeni olan M.T....

  • Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir araya geldi

   Gaziler ve şehit aileleri yemekte bir ...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde gaziler ve şehit aileleri, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle düzenlenen yemekte bir araya geldi. Siverek Belediyesi ve Kaymakamlık tarafından Gaziler Günü münasebetiyle...

  • Siverek’te aşure etkinliği

   Siverek’te aşure etkinliği

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince (İKRA-DER) aşure günü münasebetiyle 'Muharrem Ayı ve Aşure' isimli program düzenlendi. Şanlıurfa karayolu 5'inci...

  • Eski HDP’li vekil hayatını kaybetti!

   Eski HDP’li vekil hayatını kaybetti!

   Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa eski milletvekili İbrahim Ayhan, geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Türkiye Büyük Millet Meclisi 26'ncı döneminde HDP...

  • Siverek’te trafik kazası: 1 ölü

   Siverek’te trafik kazası: 1 ölü

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde seyir halindeki arpa yüklü kamyona arkadan çarpan pikabın sürücüsü hayatını kaybetti. Alınan bilgilere göre, Şanlıurfa yönüne seyir halindeki Salih Demirel'in (32) kullandığı...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.