Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
» 
Tarlada Ot Mücadelesi
a aa
Tarih : 15 Aralık 2014 20:30

Tarlada Ot Mücadelesi

Bir sonbahar mevsimini daha geride bıraktık.
Tarlada Ot Mücadelesi
reklam

Bir sonbahar mevsimini daha geride bıraktık. Ekim ayı, adı üstünde tohumlar ekildi, sarı başaklara gebe artık topraklar. Efendilikleri özleyişlerde saklı cefakar çiftçilerimize bir kez daha MERHABA…

     Çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerde bulunurken yapmaları ya da yapmamaları gerekenleri sadelik ölçüleri içerisinde anlatmaya çalışırken, küçük de olsa bir faydamın dokunuyor olacağını bilmek büyük bir mutluluk… Bilindiği üzere tarımda başarının sırrı birçok faktörün bileşkesinden oluşur. Bu faktörlerin en önemli ve belki de en fazla hata yapılanlarından biri de “tarımsal ot mücadelesidir.” Bu yılki erken gelen yağışlar bu mücadelenin de erken başlayacağı anlamına gelmektedir.

      Öncelikle tarlalarımızda ektiğimiz kültür bitkilerimizin içerisinde, istemediğimiz halde kendiliğinden çıkan tüm otları, yabancı ot olarak sınıflandırıyoruz. Yani ektiğimiz buğdayın içerisinde kendiliğinden mercimek bitkisi de çıkmışsa bu bizim için bir yabancı ottur (bunun tersi de aynıdır). Konunun bu kadar önemli olmasının sebebi; istemediğimiz bu yabancı otların tarım ürünlerimize %30-40’a kadar varan verim kayıplarına sebep olmasıdır. Kendiliğinden çıkan bu otlar ekinlerimizle adeta ortak bir yaşam ve rekabete girerler. Bitkilerimize gelen ışığı, topraktaki suyu ve verdiğimiz gübreye kadar birçok besine ortak olurlar. Hatta toprak sıcaklığını bile 1-2 santigrat derece düşürebiliyorlar. Çiftçilerimiz her yıl bilinçsiz ilaçlamalar yüzünden eski parayla milyarlarca lira ekonomik kayıplara uğramaktadırlar. Bundan dolayı bu ayki makalemin konusunu bu yapılan hataları irdelemek ve bazı önemli kuralların önemini hatırlatmaya ayırmak istiyorum.

     Bunlardan en önemlisinden başlamak gerekirse:

 1. Öncelikle yabancı otlar ne çok erken, nede çok geç olacak şekilde, zamanında ilaçlanmalıdır(Bu konuda bir uzmana danışılmasında fayda olacaktır). Zamanı geçmiş büyümüş bir otu öldürmek güç olduğu gibi, aynı zamanda topraktaki besinleri de kaldırıp tarlaya belirli bir zarar vermiş olduğundan, geç yapılmış bir ilaçlamadan fazla bir yarar beklenmemelidir.
 2. İlaçlama dozu su tankına (halk arasındaki tabirle HOLDER ) göre değil, 1000 m2 olan bir dönüme (dekar) göre ayarlanmalıdır. Rüzgarsız güneşli bir günde dönüme en az 20 LT su düşecek şekilde ilaçlama yapılmalıdır.
 3. İlaçlama yapıldıktan sonra en az 3-4 saat yağmurun yağmaması gerektiği kuralı unutulmamalı, gerekirse meteorolojik veriler takip edilmelidir. Hatta ilaçlara uygun bir yayıcı –yapıştırıcının karıştırılması bu riskin azaltılmasında yardımcı olacaktır.
 4. Yabancı otların en çok tarla etrafındaki otlardan geldiği bilinmektedir. Bunun için tarla sınırlarını oluşturan alanlarda da ot temizliğine dikkat edilmelidir. Zira bu şeritlerde gelişip tohum bağlayan bitkilerin tohumlarını rüzgar, yağmur ve çeşitli ekipmanlar ile tarlaya sürüklendiği bilinmektedir.
 5. İlaçlama tankının (holder) püskürtme memeleri ilaçlamadan önce kontrol edilmeli ve her ilaçlamadan sonra holderin bakımı yapılmalıdır.
 6. Bir diğer konu ilaçlama tankına çok fazla ilacın karıştırılmaması gerektiği ve ilaçların tankın içinde bozulma ihtimallerine karşılık tankta fazla bekletilmemesi gerekliliğidir.
 7. Son olarak çiftçilerimizin en büyük şikayetlerinden biri de tarım ilaçlarının, yabancı otları artık eskisi kadar iyi öldürmedikleri yönündeki bazı haklı şikayetleridir. Haklı şikayet diyorum, çünkü yabancı otlar birçok ilaca karşı bağışıklık kazanmış durumda. Bunun için de bu konuda uzman Ziraat Mühendisi arkadaşların bilgisi dahilinde farklı gurup ilaçların kullanılması gerekmektedir.

TÜM ÇİFTÇİLERİMİZİN KAZASIZ BELASIZ VE BEREKETLİ BİR HASAT DÖNEMİ GEÇİRMESİ DİLEĞİYLE… HOŞÇA KALINIZ…

tarlada-ot-mucadelesi

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ZMANŞET HABERLERİ

  • 2 Oğlunun Katilini Son Anda İdamdan Kurtaran Anne!

   2 Oğlunun Katilini Son Anda İdamdan Ku...

   2007 senesinde İran’ın Mazandaran eyaletine bağlı Royan kasabasında bir ölüm mevzusu yaşanıyor. Bugün bir vesileyle iki çocuğu aynı kişi tarafından öldürülen ve oğullarının katilini tam idam edileceği anda...

  • Kamyon şarampole devrildi: 6 yaralı

   Kamyon şarampole devrildi: 6 yaralı

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde meydana gelen kazada şarampole devrilen kamyonda bulunan 6 kişi yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Siverek - Çermik karayolunun 20. kilometresinde meydana gelen kazada...

  • Takla atan otomobildeki 3 kişi yaralandı

   Takla atan otomobildeki 3 kişi yaralandı

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde meydana gelen trafik kazasında takla atan otomobilde bulunan 3 kişi yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Vedat G. idaresindeki 34 DH 0725 plakalı otomobil, Karacadağ karayolu...

  • Motosiklet sürücüsü yaralandı

   Motosiklet sürücüsü yaralandı

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde meydana gelen trafik kazasında otomobilin çarptığı motosiklet sürücüsü yaralandı. Edinilen bilgilere göre, Fırat Mahallesi Mevlana Celaleddini Rumi Caddesinde seyir...

  • Siverek’te Hayat Ağacında Yaşam Başlıyor

   Siverek’te Hayat Ağacında Yaşam Başlıy...

   Siverek ilçesinde son yıllarda artan dikey gelişme ve kentsel dönüşüm projeleriyle, ilçede dikey yapılaşma her geçen gün artıyor. Apartmanlaşmayla birilikte inşaat sektöründe rekabet ortamı artmaya başladı....

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.