reklam
Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
reklam
 » 
Taziyede yemek geleneği kalksın mı?
a aa
01 Şubat 2017 18:08
Şükrü Dolaş - Baş Yazar
Şükrü Dolaş - Baş Yazar Taziyede yemek geleneği kalksın mı?

Toplum olarak köklü geleneklerimiz bulunuyor. Bazı geleneklerimiz gerçekten insanca olup, aynı zamanda insanın omzuna maddi ve manevi büyük yük bindirmektedir.

Zamanla bazı geleneklerimiz ya erozyona uğrayıp değişiklik gösteriyor, ya da eskisi kadar önemi kalmıyor. Bunlardan en önemlileri komşuluk, kirvelik ve taziye geleneklerimizdir.

Kirvelik ve komşuluk geleneği daha doğrusu kültürümüz, çınar ağaçlarının erozyona uğramış hali durumunda, gün geçtikçe bireysellik mikrobu bu güzel geleneğimizi hasta edip yavaş yavaş yok etmeye çalışıyor.

Son günlerde Şanlıurfa ve Siverek ilçesinde din adamları ve Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı gereksiz olarak değerlendirdiği bir geleneğimiz olan” taziyelerde yemek geleneğinin ”  kaldırılması tartışmasıdır.

Yüzyıllardan beridir süre gelen taziyede yemek geleneği, özellikle ekonomik sıkıntısı olanlar için ölüm acısıyla birlikte ağır bir yük olmaktadır. Geçtiğimiz aylarda ekonomik olarak sıkıntıda olana bir arkadaşım yakınının yemek ve diğer taziye masrafını karşılamak amacıyla kredi çekmek zorunda kaldı. Kısacası ölmüşünün ruhuna faizle vatandaşa yemek yedirdi.

Siverek’te görev yapan din adamlarımız da taziyede yemek verilmesinin kaldırılmasını, bunun taziye sahiplerine manevi ölümün acısıyla birlikte ekonomik bir zorluk yaşattığına dikkat çekiyorlar.

Bu konuda Siverek’te Bulunan Bazı Sivil Toplum kuruluşlarının temsilcileri de taziyelerde yemek geleneğinin kaldırılması için çalışmaya başladıklarını belirtiyorlar. Siverek Gıda Maddeleri Odası Başkanı Abdulvahit Sevdalı önceki gün beni telefonla arayarak bu konuda bir çalışma başlatacaklarını, çalışmalara destek vermemi talep etti.

Şahsen bu konuda belediye tarafından yapılacak bir halk oylamasıyla kararın verilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Değerli Başkan Sevdalı bana yaptığı açıklamayı siz sevgili okurlarımla paylaşmak istiyorum. Bu yazının bir amacı da siz değerli okurların bu konudaki görüşleridir.

Sevdalı” Yüz yıllardan beridir süre gelen taziye de yemek geleneği birçok mağdur aileyi daha mağdur etmektedir. Daha önce belediyemiz hastalık saçıyor diye taziyelerde (Mıra) acı kahveyi yasakladı. Taziyeler de yemek geleneğinin kaldırılması amacıyla ilçe müftülüğümüz, kanat önderlerimiz ile ilçede faaliyet gösteren dernekler STK temsilcileriyle bire bir görüşüp bu konuda onlarında desteğini alarak bu geleneğin kaldırılmasından yanayım”

Gıda maddeleri odası başkanının aslında önerisi makuldür. Ölüm acısını yüreğinde yaşayan vatandaşlarımızın birde yemekle uğraşması gelenlere yemek ikramı zorunluluğunun bir şekilde kaldırılması bence de uygundur.

Bu konuda Başta belediye başkanımız, meclis üyelerimiz siyasi parti ilçe başkanlarımız, muhtarlarımız, aşiret liderlerimizin önderlik yapması halinde acı kahve ikramının kaldırılması gibi yemek ikramı da kalkar.

Bu konuda görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

YORUMLAR
Bu Habere 5 Yorum Yapılmıştır.
 • Mehmet Ülgen diyor ki ;
  01 Şubat 2017 18:47

  Bizim ( Müslümanların) bugünkü taziye şekli İslama uygun değil, bilakis İslami ananelerinede uygun değil. Bugünkü taziye ler birebir Suryani taziyelerine benziyor.
  1. Mute savaşında hz Cafer şehit haberi peygamberimize ulasinca; ” Caferin olum haberini almış bulunmaktayım. Ailesi için yemek hazırlayın çünkü onlar meşgul. Suryanilerde ise yemek kesinlikle ölenin evinden pişmemiş lazım dışardan gelse bile ölenin aslında pişmemiş lazım.
  2.Islamda 3 gün taziye gidenler ” Allah mukafatinizi yüceltsin, taziyenizi iyi etsin, Allah mevtanizi bağışlasın ” bu 3 kelime bunu illaki Arapça söylemek diye bir şart yok. Toplum hangi dilden anlıyorsa o dilde söylersin. Yada giden kişi istediği dilde söyler. Suryanilerde ise taziye Dedelerinin ( hocalarının) nezaretinde olacak……..???????

 • Abdurahman korkmaz diyor ki ;
  01 Şubat 2017 19:08

  EVET KALKSIN SADECE TAZİYE EVLERİNDE DEĞİL DÜĞÜN SALONLARINDADA KALKSIN NE BU İNSALAR ORAYA EĞLENMEYE GİDİYORLAR İKİ SAAT YEMEKLE UĞRAŞIYOR

 • zaza63 diyor ki ;
  01 Şubat 2017 20:25

  Bende bu yazdiklariniza katiliyorum aynen yani zaten taziyeye gelenler cenaze sahibinin acisina ortak olmak icin geliyorlar bide insan bir taziye de yemek yiyemez o uzuntuden

 • Mahmut diyor ki ;
  02 Şubat 2017 9:58

  Sayın dolaş bence taziyedeki yemek yapma gibi eski ve köklü bir kültürü geleneği böyle basit bir gerekçeyle kaldırmak çok büyük bir yanlış olur . Eskiden zaten taziye sahibi yemek masrafı vermiyordu taziyeye gelen eş dostun getirdiği şeker çuvalları yağ tenekeleriyle bu masraf karşılanıyordu . Sizden ricam siverek’in yetiştirdiği değerli bir gazeteci ve yazar olarak bu unutulmaya yüz tütmüş geleceğin tekrar canlanmasına katkıda bulunmanız şimdiden teşekkürler

 • Mehmet diyor ki ;
  03 Şubat 2017 0:14

  Merhaba gerek taziye olsun gerek düğün salonlarında dağıtılan yemek olsun bu adetlerin kalkması lazım.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.