Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
22 Ağustos 2016 16:57
Muhammed Kıyam Manulboğa

Doğruluk, dürüstlük, hakkaniyet ve adalet düsturuyla çıktığım bu yolda ne tür engellerle karşılaşacağımı, ne tür hakaretlere maruz kalacağımı önceden hesap etmiştim. Tabi bununla beraber övgülerin ve olumlu eleştirilerin de bana iletileceğini tahmin edebiliyordum.

Nitekim öyle de oldu, ilk eleştirile en yakınımdan yani babamdan geldi; “Yazma, yazdıklarının kime ne faydası var, sen gazeteci misin, yazar mısın, yazılarından dolayı savcılık seni ifadeye çağırabilir” vs. gibi insanı yaptığı işten soğutacak birçok olumsuz eleştiriler aldım.

Radikal bir üslup kullanmışsın, kendini hedef haline getiriyorsun diyenler de oldu.

Yazılarında imla kurallarına uymamışsın, devrik cümleler ve gereksiz kelimeler kullanmışsın diyenler oldu.

Yazıları bir yerlerden kopyalıyorsun diyenler oldu.

Bu işten her hangi bir ücret alıyor musun diyenler dahi oldu? Bunlara benzer birçok soru ve olumsuz eleştirilerin muhatabı oldum.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen, aileme ve yakınlarıma çıktığım bu yoldan asla geri dönmeyeceğimi, haktan, adaletten ve dürüstlükten asla taviz vermeyeceğimi, yazılarımı bu düsturla yazmaya devam edeceğimi söyledim.

Daha önce de belirttiğim gibi yazı yazarken, doğruluk ve dürüstlük şiarını merkeze alıp, hem de suya sabuna dokunmadan yazı yazarsam eğer yaptığım işe ve kendime hakaret etmiş olurum.

Şuan ülke öyle bir hal aldı ki; gazetecilik dahi yapamıyorsun, birileri taraf olmuş, bazıları, bazılarının kalemiyle yazı yazmakta, kimi eleştirirsen onun hedefi haline geliyorsun. Hükumeti eleştirirsen ya FETÖ’cüsün yada Kürt olduğun için PKK’lısın veya tam tersi bir durum söz konusu ise FETÖ’yü ve PKK’yı eleştiriyorsan, AKP’lisin diyorlar. Yani her hâlükârda birilerinin hedefi haline geliyorsun.

Bir fikri, bir düşünceyi veya herhangi bir ideolojiyi eleştirmek, o düşünceye karşı geldiğin anlamına mı geliyor? Bizler Müslümanlar olarak her türlü fikri/düşünceyi benimsemiyor olabiliriz ama yeryüzünde herkesin yaşam hakkı vardır. Bizler Müslümanlar olarak her kesimin düşüncelerine ve yaşam haklarına saygı duymak zorundayız.

Dürüstlük ve doğru habercilik ilkeleriyle gazetecilik ve muhabirlik yapan, gece, gündüz sahada olan, bu işe yıllarını vermiş Siverek’imize ve Siverekliye gazeteciliği aşılamış, yazılarımı tereddüt etmeden İrfan Gazete ‘sinde yayımlatan Şükrü DOLAŞ ağabeyime ve İrfan Gazetesi çalışanlarına şükranlarımı sunar teşekkürlerimi arz ederim.

Ayrıca ilk günden beri yazılarımı kendi web sitesinin köşe yazarları bölümünde cesur bir şekilde yayınlayan ve yaptığı işe saygısı olan, gazetecilik ve yazarlık mesleğine farklı bakış açıları kazandıran, www.sivereksonhaber.com editörü Cuma SARI ağabeyime de şükranlarımı ve teşekkürlerimi arz ederim.

Selam ve Dua ile…

kiyam kopya

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR