“Su sorununun kaynağı artan kullanım ve kuyuların kurumasıdır”

Haber Merkezi – ŞUSKİ, son dönemlerde artan şikayetler üzerine açıklama yaptı.

Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi (ŞUSKİ), Siverek’te içme suyu konusunda son dönemlerde artan şikayetler üzerine yazılı açıklama yaptı.

Yaz aylarında artan su kullanımının yanı sıra ilçenin su ihtiyacını karşılayan bazı sondaj kuyularının tamamen kuruması, bazı kuyularda ise su seviyesinin beklenenden daha fazla düşmesi nedeniyle su sorunu yaşandığı bildirildi.

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Şanlıurfa yolu üzerinde bulunan ilçemizin içme suyu ihtiyacını karşılayan su terfi merkezinde bulunan içme suyu sondaj kuyularında su seviyelerinin düşmesi ve 2 içme suyu sondaj kuyusunun kurumasından kaynaklı ilçemizde su problemi yaşanmaktadır. Kurumumuz tarafından sondaj kuyularının tarama ve temizleme işlemi yapılmış olup yeterli su seviyesine ulaşılamaması üzerine kuyularda derinleştirme çalışmasına başlanmıştır. Yaşanan problemden dolayı Gülabibey Mahallesi, Hamidiye Mahallesi, Kale Mahallesi, Abdalağa Mahallesi, Camikebir Mahallesi, Hasan Çelebi Mahallesi ve Güney Mahallemize 12’şer saat arayla dönüşümlü su vermekteyiz. Söz konusu mahallelerimize suyun kesintisiz olarak verilebilmesi amacıyla çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.”

Öte yandan ilçenin 100 yıllık su ihtiyacının karşılanmasına yönelik yürütülen Fırat içme suyu projesinde isale hatlarının tamamlandığı, depolar arasındaki bağlantıların sağlanması çalışmalarının sürdüğü, ilçe merkezi ile arıtma tesisi arasında enerji nakil hattı döşeme çalışmalarının ise önemli ölçüde tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca ilçenin su ihtiyacının karşılanması ve sorunun giderilmesine yönelik verdiği destekler nedeniyle Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak’a teşekkür edildi.

 

Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2022 – Son Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2022 17:48

One thought on ““Su sorununun kaynağı artan kullanım ve kuyuların kurumasıdır”

  1. Hamidiye mah,Gülabibey mah,Güney mah,Camikebir mah,Abdalaga mah,Hasan
    Çelebi mah,kale mahallesi bu mıntıkalelerin suyu gelmemektedir bunların dışında her mahellenin suları 24 saat gece gündüz sürekli suları akmaktadır. Bu durum insan vicdanına sığmaz.su temizliktir, su hayattır.Bu vesileyle suyu akmayan mahlelerin bir an önce diğer mahleler gibi sularının devamlı akmasını yetkililerden istirham ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bayık BEMBİR-SEN üyelerinden destek istedi

Haber: Şükrü Dolaş - Bayık, BEMBİR-SEN şube başkanlığına aday olduğunu açıkladı.